Historie obce České Heřmanice
První písemná zmínka o Českých Heřmanicích pochází z roku 1226, kdy se uvádí, že Svatoslav z Heřmanic, jež sídlil na Heřmanicích coby první známá osobnost a majitel zdejší dědiny, je zaznamenán na královské listině Přemysla Otakara I. Z toho tedy vyplývá, že dědina byla založena mnohem dřív a může se počítat mezi nejstarší osady v okolí litomyšlském. Staletími procházela obdobími rozkvětu a úpadku. Největší slávu Heřmanice zažívaly v době správy slovutného pána Bohuňka z Adršpachu, jehož působení je ohraničeno lety 1460 až 1506, který vymohl na králi Vladislavovi, aby byla ves povýšena na samostatné městečko, což bylo stvrzeno královskou listinou a opatřeno pečetí, přičemž obec obdržela právo mít každý čtvrtek trh a na sv. Jakuba jarmark, který měl trvat po osm dní.
V pozdější době přibyly k Českým Heřmanicím osady Netřeby a Borová V té době vlastnili litomyšlské panství Tranmansdorfové, kteří podporovali vznik nových osad. Tímto bylo dosaženo lepšího využití panské půdy, kterou osídlenci dostávali do nájmu. Od roku 1785 byly, podle Josefínského katastru, osady připojeny k obci Heřmanice. Od roku 1960 v rámci správní reorganizace patřila k Českým Heřmanicím i osada Chotěšiny. Do roku 1923 byly České Heřmanice městysem.
Dalimilova kronika vypovídá o náhlé a velké povodni, která roku 1310 postihla Heřmanice a celé je zaplavila. Dodnes je tato událost připomínána křížkem na východní zdi kostela svatého Jakuba staršího, který označuje, kam až voda dosahovala.