Historie obce Nové Sedlo
Nejstarší zmínka o obci se datuje 13. února 1249, kdy král Václav I. Vyhotovil v Žatci dokument, kterým klášteru Waldsassen věnuje za škody utrpěné válkou tvrz Sedlo s honitbou, rybolovem a lesy. Jak dlouho zůstalo Sedlo v majetku kláštera Waldsassen, o tom chybí další zprávy. Podle domněnky přešel do majetku Kleinadelingen (vladyků), ale někdy na začátku 15. století tvrz Sedlo zcela lehla popelem a byla znovu nově vystavena, tehdy již jako Nové Sedlo. V roce 1444 se Nové Sedlo objevilo na mapě. V tomto roce odkoupil od vladyky Jana z Měrunic lenní statek Nové Sedlo Henrich Fuka z Krásného Dvora za 450 kop pražských grošů. V roce 1454 přechází Nové Sedlo do majetku hraběte Kolovrata Krakovského. Dalším majitelem se stává v roce 1508 Aggel z Witzthunu, jenž byl ale roku 1530 vykázán ze země kvůli penězokazectví a jeho statky byly zkonfiskovány. A tak roku 1533 císař Ferdinand I. přenechává Nové Sedlo s panstvím Rybňany jako zástavu na dluh 1400 českých kop Janu Žateckému z Vikýřovic.
V roce 1570 koupil statek Rybňany s Novým Sedlem a částí Přeskak Bohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic a připojil je k Líčkovu. Později získal další rozsáhlý majetek včetně Drahomyšle, Deštice, Chomutova nebo Hoře Svaté Kateřiny a stal se jedním z největších držitelů pozemků v Čechách. Byl také správcem země Markrabství Dolní Lužice, od roku 1570 vrchní zemský soudce a roku 1576 se stal vrchním dvorním radou. V tomto roce nechal postavit po něm pojmenovaný Felixburg u Rašovic. Na svém panství také horlivě podporoval protestantské učení. Nahrazoval katolické faráře luteránskými kazateli a tím jednoduše vnutil lidu nové učení. Zemřel na svém zámku v Líčkově 27. srpna 1583. V tomtéž roce jeho syn a dědic Waldemar, kvůli velkému zadlužení prodává své panství včetně Nového Sedla Jiřímu Pogelovi z Lobkovic.
Ten naopak podporoval katolictví a v roce 1589 povolal do Chomutova Jezuity. Těšil se také přízni císaře Rudolfa II., ale když usiloval o úřad vrchního purkrabího, tak ho Rudolf nevybral a on podal stížnost u říšského sněmu. Byl za to kvůli velezradě postaven přes soud, odsouzen a byl mu zkonfiskován všechen majetek. Císařští komisaři prodali roku 1594 Nové Sedlo Adamovi z Valdštejna, který ho připojil k Sedčicím. Nedržel ho však dlouho, už roku 1598 ho prodal společně s Chudeřínem Jindřichu Strojetickému ze Strojetic za 6500 kop českých grošů.
Ten sídlil na nově zřízené pevnosti Nové Sedlo. Zúčastnil se r. 1618 na povstání českých stavů, které vedlo 23. května k pražské defenestraci a poté vypukla třicetiletá válka. Proto byl zkonfiskován dne 23.6. 1623 také majetek Nové Sedlo s vesnicí i pevností, včetně lesů, rybníků a mlýnů a roku 1624 přenechán Jezuitskému kolegiu v Chomutově.