Památky a zajímavosti Šenov
Mezi památky obce patří kostel Prozřetelnosti Boží zvaný perla Slezska. Barokní stavba z r. 1764 je umístěna v areálu zámeckého parku. Krásný oltář z kararského mramoru z Itálie. Za oltářem je vzácný obraz znázorňující franského krále Karla Velikého, jak dává bořit pohanské modly a stavět křesťanské kostely (autor pravděpodobně J. Jablonský). Nádherný renesanční měděný lustr zavěšený na chóru u varhan. Varhany (umělci uznávané jako nejlepší na severní Moravě) umožňují provozovat nejen kvalitní chrámovou hudbu, ale i umělecké koncerty.
V kostele jsou čtyři náhrobní kameny, zobrazující hlavní představitele rodu Skrbenských a čtyři boční oltáře s díly:
- Jablonského - obrazy sv. Jana Nepomuckého, sv. Hedviky, Pieta
- od neznámého autora znázorňující patronku horníků, sv. Barboru (levý boční obraz)
Dalšími památkami jsou:
- areál bývalého zámku - park a budova se sgrafity Viléma Wünsche ve stylu socialistického realismu
- českobratrský kostel z r. 1937 - Základní kámen byl položen 29.6.1936 a přesně za rok byl kostel vysvěcen. Stavbu provedl zednický mistr Sivera ze Slezské Ostravy, dva zvony dodaly Vítkovické železárny (11 a 9 q). V roce 1947 byly postaveny varhany od firmy Menzel z Kutné Hory
- evangelická hřbitovní kaple z r. 1896
- sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Antonína (umístěny poblíž budovy staré školy), sv. Floriána (na křižovatce ulic Hlavní a Kaštanové)
- větrné mlýny (4 na Škrbeni, 1 Šimška) z roku 1911-1922
Větrný mlýnek na ul. Škrbeňská
Mlýnky s větrnou turbínou se začaly na našem území stavět počátkem 20. století. Tělo mlýnku s větrnou turbínou tvoří přízemní trámová konstrukce obdélného půdorysu, pobitá prkny z měkkého dřeva a krytá sedlovou střechou (často pokryta dehtovou lepenkou sloužící jako ochrana proti povětrnostním vlivům). Hlavní částí větrné turbíny je celokovové, mnoholopatkové větrné kolo s šikmo postavenými perutěmi. V interiéru dřevěné boudy se pak nachází jednoduché mlecí zařízení o jednom složení. Mlýnky s větrnou turbínou, na nichž se pouze šrotovalo, sloužily výhradně pro soukromou domácí potřebu drobného zemědělce.