Památky a zajímavosti Česká Kubice
Vzhledem k tomu, že je Česká Kubice místem s velmi mladým osídlením, staré památky tu nenajdeme. Nejbližší kostelík je na Folmavě. Byl postaven v 18. stol. Během válek byl několikrát poničen a po 2. sv. válce zchátral, v 90. let. byl opraven a dnes slouží církevním účelům.
Penzion Krásnohorská
Manželé Wurscherovi ho založili r. 1896. Pro Českou Kubici to znamenalo ohromný kulturní přínos. Citace z kroniky Jana Hlaváčka:"Otevřením penzionátu "Krásnohorská" nastal na naší tiché vsi hned rušný život. Penzionát byl navštěvován inteligencí z Prahy a z Plzně, jezdily sem zábavné vlaky o nedělích a svátcích a přivážely 300 - 600 výletníků.
Vrcholná éra penzionátu Krásnohorská byla v letech 1911 až 1913, kdy tu zpívalo tehdy proslulé Pěvecké sdružení moravských učitelů a hrálo Ševčíkovo kvarteto.
1913 manželé Wurscherovi uzavřeli činnost v penzionu. Svou činnost obnovili po válce.
Za 2. sv. války sloužil penzion jako polní nemocnice. Po válce byl zrekonstruován a do r. 1989 sloužil jako zotavovny ministerstva vnitra. Po r. 1989 přešel do správy obce a v současné době je majetkem Casina, které ho využívá pro ubytování svých zaměstnanců.
Penzion Krásnohorská je třípatrová bílá budova se žlutým zdobením kolem oken. Na střeše je malá prosklená věžička.
Pomník Svobody
Pomník byl postaven po 1. sv. válce na návsi. Nízký plůtek ohraničuje upravený trávník, ve kterém rostou dvě mohutné lípy a dva kaštany. Uprostřed stromů jsou do kamenného sloupku zlatě vytesána jména občanů České Kubice, kteří položili život v 1. světové válce, a nápis " mrtvým ku paměti, živým ku posile".
Památník Janu Husovi
Též byl postaven po 1. sv. válce na druhé straně návsi. Košatá lípa tvoří pozadí kamennému kalichu.
Nádraží
Na nádraží přijížděli vlakem hosté Krásnohorské a vůbec České Kubice, která měla přízvisko „klimatické lázně". Výletníci sem vážili cestu z daleké Prahy, Plzně i bližšího okolí. V době největší slávy České Kubice zde nastoupilo a vystoupilo 300 - 600 lidí za víkend.
Staletý buk
Sem k tomuto krásnému stromu vedly svaté poutě a konaly se zde poutní mše. Dnes nám to připomíná obrázek svaté panny Marie.
Škola
Školu v České Kubici nechala vystavět roku 1886 Česká matice školská na přímluvu pana učitele Hlaváčka, který zde působil jako kantor již dávno před tím a viděl, jak žalostně moc obec svou školu potřebuje. Pan učitel Hlaváček se stal na dlouhá léta dobrým řídícím školy. S novou budovou dostala vzdělanost obce konečně svůj řád a ve škole se učí dodnes.
Cesta Kaftanka
Tato malebná cesta pojmenovaná po Janu Kaftanovi vede z Krásnohorské k místu, kde se říká „Na kapli". Pro svou poetiku si ji oblíbili hosté Krásnohorské, zvláště pak básníci a spisovatelé. Jaroslav Vrchlický, čestný host Krásnohorské, se o této cestě zmiňuje ve svých básních.
Penzionát „Na Kovárně"
Penzion s hostincem, který byl otevřen krátce po Krásnohorské, se stal velmi brzy také oblíbeným místem pro výletníky. Součástí „kovárny" byl krásný velký sál, kde se konaly bály a jiné akce jak pro místní obyvatele, tak pro hosty, promítaly se zde také filmy na velké plátno.
Stará plovárna
V současné době malý rybníček v lesích se kdysi pyšnil krásně upravenou prosluněnou pláží a kabinkami na převlékání. Voda sem přitéká z chladného lesního potoka a byla vždy v letních parnech příjemně osvěžující.
Česká studánka
Kamenem vyskládaná studánka na úbočí Čerchova je chráněná dřevěným altánem. Vytéká z ní „blahoslavená voda, ta rozum nekalí a kapse neškodí". Do dnešních dob je poutním místem, kde se konají mše svaté. Každý rok se slavnostně studánka na jaře otevírá a na podzim zavírá.