Současnost obce Brno-Královo Pole
Městská část Brno - Královo Pole má veškerou městskou infrastrukturu a občanskou vybavenost. V současné době působí v Brně - Králově Poli třináct mateřských škol a pět základních škol. Další dovednosti a znalosti mohou děti a mládež získat v umělecké škole Palackého 70. Střední školství zastupují gymnázia, např. na Slovanském nám. 7, Sportovní gymnázium Botanická 70, odborné školy a učiliště např. Integrovaná střední škola na Purkyňově 97, SOU tradičních řemesel na Střední 59. Ve značném rozsahu jsou na území MČ Brno - Královo Pole zastoupeny vysoké školy. Už od svého vzniku v prosinci r. 1918 je to Veterinární a farmaceutická univerzita (někdejší Vysoká škola zvěrolékařská). Z brněnského Vysokého učení technického působí v naší městské části hned několik fakult, např. elektroniky, informatiky, podnikatelská, strojní. Masarykova univerzita má v Králově Poli fakultu informatiky, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita botanickou zahradu s arboretem. Uvedené vysoké školy mají zde rovněž koleje, menzy, tělovýchovná a sportovní zařízení, což se vztahuje také na Vojenskou akademii a na Janáčkovu akademii múzických umění.
Na kultuře v Králově Poli se podílí - Malá královopolská galerie - se nachází v předsálí Obřadní síně Úřadu MČ Brno - Královo Pole v Husitské ul. 1. Byla založena v r. 1996 a slouží jako výstavní síň s co nejširším programovým zaměřením - nabízí autorské výstavy jednotlivých výtvarníků, výstavy různých uměleckých skupin, škol atd. Každoročně pořádá také několik výstav zahraničních umělců. Celkem uskuteční v průběhu roku přibližně dvacet výstav. Umělecké sdružení Parnas je dobrovolnou organizací výtvarníků, hudebníků a literátů, jejímž hlavním posláním je pořádání výstav a jiných kulturních akcí. Kulturní dům "SEMILASSO" - většina kulturních akcí, uskutečněných v Králově Poli, se koná v kulturním domě Semilasso na Palackého tř. 126. Uvedený název byl pseudonymem německého spisovatele a cestovatele Hermanna Pücklera von Muskau, který v tehdejším zájezdním hostinci nějaký čas pobýval. Na přelomu století byla otevřena nová restaurace s velkým sálem a pěknou zahradou. V r. 1904 si budovu Semilassa pronajal dělnický spolek v Králově Poli, který ji nazval Dělnický dům. Po 2. světové válce byla budova předána do užívání kulturnímu zařízení Královopolské strojírny a později přešla pod správu Obvodního kulturního a vzdělávacího střediska Brno V a následně KP centra kultury a vzdělávání. V r. 1999 byla na budově kulturního domu Semilasso odhalena pamětní deska velkému českému herci Karlu Högerovi, který zde prožíval své herecké začátky. V roce 2000 oslavilo Semilasso 100. výročí svého založení slavnostním operetním koncertem za účasti významných hostů.
Městský stadion Vodova - V roce 2002 prošel fotbalový stadion rozsáhlou rekonstrukcí. Při znovuotevření byl pojmenován na Městský fotbalový stadion a v současné době je využíván klubem I. FC Brno k domácím prvoligovým zápasům. Stadion má kapacitu 12 500 lidí a plně vyhovuje normám UEFA 2003. V těsném sousedství fotbalového stadionu vyrostla v sedmdesátých letech víceúčelová sportovní hala, známá také z pořádání kulturních a společenských akcí. Postupně přibývala další sportoviště, např. kluziště s umělou ledovou plochou, v současnosti jediné v Brně otevřené pro veřejnost, házenkářské hřiště a nafukovací tréninková hala. Tím se stal tento prostor mezi ulicemi Srbská a Vodova dalším uceleným sportovním komplexem.
Sportovní kluby - Tělocvičná jednota Sokol Královo Pole (moderní gymnastika, akrobatický rokenrol), Sportovní klub Královo Pole (karate, judo, lyžování), Basketbal SK Královo Pole Brno (ženy), Házenkářský klub SK Královo Pole (muži), Házená Brno, s.r.o., Fotbalový klub Morávia Královo Pole, Orel, jednota Brno-Královo Pole, Tělovýchovná jednota zdravotně postižených, Sportovní klub Policie kometa Brno, Sportovně střelecký klub Policie Kometa Brno, Volejbalové centrum mládeže Brno a další. Je zde také plavecký stadion a dvě koupaliště.
Sbor dobrovolných hasičů byl založen v roce 1880. V současné době má 86 členů. Účastní se zásahů, asistenčních služeb, akcí pro veřejnost a soutěží. Při sboru působí oddíl mladých hasičů s dlouholetou tradicí.
Královopolské Erbovní slavnosti
Tradice Erbovních slavností byla založena v roce 1991, kdy se v parku na Slovanském náměstí konal 1. ročník. Tato akce připomíná povýšení Králova Pole na město v roce 1905 a udělení městského znaku o tři roky později. Erbovní slavnosti, které jsou svým pestrým a bohatým kulturním, sportovním a zábavným programem svátkem královopolských občanů, měly tehdy rovněž přispět ke "zviditelnění" obnovených a nových organizací - Sokola, Junáka a dalších. Od té doby každoročně pořadatelé, Úřad městské části Brno-Královo Pole, připravují s dalšími organizacemi a zájmovými sdruženími na začátek září celodenní program. Vedle tradičního běhu dětí a mládeže jsou to také výstavy z historie a současnosti městské části, vystoupení dětských souborů, zábavné a sportovní soutěže, koncerty různých kapel, divadelní představení pohádek, módní přehlídky, ukázky historického šermu, akce hasičů, ukázky vojenské techniky, přelet letadel a další atrakce. Celodenní program je vždy zakončen ohňostrojem. V rámci Erbovních slavností jsou také na společenském večeru udělovány pamětní medaile těm, kteří se mimořádně zasloužili o popularizaci a zvelebení naší městské části společensky významnou kulturní, uměleckou, sportovní a charitativní činností.