Současnost obce Strakonice
Město Strakonice je největší město oblasti a poskytuje veškeré občanské a kulturní zázemí. Sídlí zde státní úřady a instituce, pošta, banky a pojišťovny. Děti zde mají možnost navštěvovat několik mateřských a základních škol. Ze středních škol můžeme jmenovat - Gymnázium, Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola a Euroškola Strakonice střední odborná škola. Děti ve městě navštěvují různé zájmové školy, sdružení a spolky. Ve Strakonicích je také nemocnice a poliklinika. Je zde také domov důchodců a pečovatelská služba.
Město žije bohatým kulturním životem. Rozmanitá architektura a množství kulturních akcí přiláká každoročně množství turistů. Ke kulturnímu vyžití občanů slouží hudební, filmový, divadelní klub a galerie Kulturní prostor Mravenčí skála, dům kultury Městské kulturní středisko Strakonice, Šmidingerova knihovna Strakonice, kino u Mravenčí skály, kino Oko, letní kino, Galerie Spektrum, Zámecká galerie MSP Strakonice, Muzeum středního Pootaví Strakonice, Dům dětí a mládeže, Mateřské centrum Beruška Strakonice a další. Jsou zde také galerie - Galerie Spektrum, Zámecká galerie MSP Strakonice.
Město je známé Mezinárodním dudáckým festivalem. První ročník se uskutečnil v roce 1967 u příležitosti 600. výročí založení města. Pověst o Švandovi dudákovi a mnohaletá dudácká tradice je udržována stále novými mladými muzikanty a vytváří atmosféru, ve které se daří pravidelným setkáním dudáků, dudáckých muzik a tanečníků z mnoha států světa.
Především pro děti je koncem března určena loutkářská přehlídka Skupovy Strakonice. Zábavu všem generacím nabízí akce nazvaná „Nektarská pouť + Putování za dráčkem Podskaláčkem" pořádaná poslední víkend v červnu, kde se mimo jiné uskuteční soutěž kuriozních plavidel. Přelom září a října je každoročně ve znamení Václavské pouti zahrnující pouťové atrakce ale také bohatý kulturní program. Začátek prosince je spojen s adventními trhy a kulturním programem. Z dalších akcí jmenujme bluegrassovou přehlídku Jamboree, či Národní šampionát mažoretek. Rozmanitá architektura a množství kulturních akcí přiláká každoročně množství turistů.
Ve Strakonicích je také mnoho sportovních klubů například - Basketbalový klub Strakonice, Sportovní klub Biatlonu Strakonice, o. s., SK Cyklo-Macner Strakonice, TJ Balvani Strakonice, SK Strakonice 1908, o. s., TJ Otava Strakonice, SK DIORIT Strakonice, Aeroklub Strakonice a další. Strakonice mají i florbalový tým, který se rychle rozvíjí a má čím dál více členů.
Muzeum středního Pootaví Strakonice
Strakonické muzeum bylo založeno v roce 1894. Podnětem se stalo pořádání Českoslovanské národopisné výstavy v Praze v roce 1895. Do areálu hradu bylo po četném stěhování umístěno v roce 1936 a pro veřejnost byly sbírky otevřeny v květnu 1937 u příležitosti návštěvy prezidenta Beneše ve Strakonicích. Důležitým mezníkem byl rok 1955, kdy bylo od 1. ledna muzeum odděleno od archivu. V roce 1967 dostává muzeum svůj současný název Muzeum středního Pootaví. S reformou veřejné správy se od 1. ledna 2003 stává krajským muzeem, jehož zřizovatelem je Jihočeský kraj.
Jelenka
Sál se nachází ve stejnojmenné věži, která byla postavena kolem roku 1508 za velkopřevora Jana z Rožmberka v renesančním slohu. Měla sloužit rytířům jako hodovní síň po lovech v okolních lesích. Zajímavý a historicky cenný je malovaný kazetový strop. V roce 1990 byl restaurován a současně byly opraveny i dochované fragmenty nástěnných maleb. Dnes slouží Jelenka pro výstavní účely a komorní kulturní akce.
Mazhaus
Tato místnost původně spojovala černou kuchyni s hodovní síní Jelenkou. Z původní výzdoby se zachovala část nástěnných maleb s vyobrazením jelena (nad vchodem). Dnes se zde pořádají sezónní výstavy muzea.
Malý rytířský sál
Sál je z poloviny 16. století s původní výzdobou na stěnách a malovaným trámovým stropem v renesančním stylu. Expozice připomíná život ve městě a okolí od poloviny 16. století do konce 18. století. Mezi nejzajímavější předměty patří lodní dělo z flotily maltézského řádu, potopené v roce 1522 při obléhání ostrova Rhodu Turky. Expozici doplňuje oblečení šlechticů z počátku 16. století a keramická plastika sv. Anny.
Velký rytířský sál
Expozice předkládá obraz společenského a kulturního života ve městě 2. poloviny 19. století. Jsou zde připomenuty významné osobnosti Strakonic: František Ladislav Čelakovský (1799–1852), Jan Vlastislav Plánek (1789–1865) a kněz Josef Šmidinger (1801–1852), který po venkově v době národního obrazení šířil české knihy.
Druhá část sálu představuje řemeslnou výrobu na Strakonicku (pekařství, hrnčířství, vorařství).
Interiér selské světnice s tkalcovským stavem z roku 1841 nám dává nahlédnout do života na venkově v 19. století. Loutkové divadlo a vybavení školy přibližují život v 19. století.
Expozice dudáctví
Expozice nazvaná Dudy a dudáci v Čechách – jedná se o největší vystavenou kolekci českých dud v České republice. Nástroje pochází z doby od konce 18. století až do 2. poloviny 20. století. Návštěvníci se zde seznámí s historií vývoje dud a jejich předchůdci (jednoduchými dechovými nástroji). Jádrem celé expozice je výběr řemeslně nejzdařilejších a nejzajímavějších dudáckých nástrojů pocházejících z území Čech a bohatá doprovodná ikonografie.
Kromě dud je tu možno zhlédnout i další nástroje, jež se k dudám při hře přidružovaly. K oživení dudácké expozice přispívá dotyková obrazovka, díky níž si návštěvníci jednoduchým způsobem mohou prohlédnout dobová vyobrazení dud, poslechnout si autentické nahrávky lidové dudácké hudby či zhlédnout video ukázky z předchozích ročníků dudáckých festivalů.
V roce 2006 došlo za přispění grantů MKČR a JčK k ozvučení části.
Expozice výroby fezů
Nejstarším průmyslovým výrobním odvětvím ve Strakonicích je textilní výroba, a právě té je věnován úvodní sál prvního patra. Dokumentuje historii výroby fezů, která Strakonice proslavila od roku 1812. Současně připomíná židovské etnikum ve městě, protože to byly právě čtyři židovské rodiny, které stály u prvopočátků fezové výroby. Najdete zde nejen ukázky různých typů fezů, ale i stroje, na kterých se fezy vyráběly.
Část sálu je věnována kulturnímu a společenskému dění ve městě v 19. století.
Expozice ČZ
Ve Strakonicích vznikl průmyslový závod - Jihočeská zbrojovka spol. s r.o. Z počátku vyráběla pistoli zn. Fox. V roce 1921 došlo ke spojení s továrnou na výrobu zbraní Hubertus. S fúzí byl změněn název na Česká zbrojovka a. s. V roce 1922 bylo rozhodnuto o změně konstrukce pistole Fox na ČZ model 22. Byla to první krátká ruční palná zbraň vyráběná na našem území, u níž bylo dosaženo naprosté zaměnitelnosti všech součástek. V roce 1925 byla zahájena výroba pistole vz. 24 pro potřeby Československé armády.
V roce 1932 byla zahájena výroba jízdního kola s pomocným motorem a v roce 1934 výroba cestovních motocyklů (ČZ 175). V období 2. světové války dochází k zastavení výroby motocyklů a kapacita továrny je soustředěna pouze na zbrojní výrobu. Zbrojovka vyrábí pistole, letecké automatické zbraně atd. Expozice podává obraz o městě od roku 1918 do současnosti. Najdete zde nejen exponáty, které dokladují výše zmíněný výrobní program ČZ, ale také výrobní sortiment průmyslového závodu Fezko.