Současnost obce Slaný
Na území Slaného se nachází 5 mateřských škol, 4 základní školy, Střední integrovaná škola, Gymnázium Václava Beneše Třebízského a Obchodní akademie dr. Edvarda Beneše. Působí tu základní umělecká škola s hudebním oborem navazujícím na tradici zdejší, jedné z nejstarších hudebních škol v Čechách, a s dalšími obory.
V místě funguje knihovna, hvězdárna, kino, divadla, muzeum, galerie a přírodní amfiteátr. Bezpečnost občanů zajišťuje městská a státní policie. Pracuje zde taktéž hasičský záchranný sbor. O zdraví pečují ordinace lékařů, několik lékáren a nemocnice. Seniorům slouží domy s pečovatelskou službou a domov důchodců.
Sídlo patří mezi města s nejstarší sportovní tradicí vůbec. Největší a nejstarší sportovní jednotou je Tělocvičná jednota Sokol Slaný, založená roku 1865. Ke sportování jsou určena hřiště, kryté i otevřené stadiony, letní koupaliště, plavecká hala s aquaparkem, Víceúčelová sportovní hala s tělocvičnami a ledovou plochou a další zařízení. Pobyt ve sportovním areálu se může stát výborným doplňkem společenských a kulturních akcí, které se pořádají v Městském centru GRAND.
Slaný tvoří přirozené kulturní centrum slánského regionu i celého okresu. K nejvýznamnějším společenským akcím patří Slánské jazzové dny a pravidelné jazzové večery, koncerty Kruhu přátel hudby, koncerty v Lidicích u Slaného u Otrub a koncerty Hudebního podzimu. Pravidelně se slaví Den otevřených dveří památek a Husitské slavnosti, turistická sezóna.
Slaný je dále znám jako rodiště celé řady významných osobností, namátkou jmenujme zakladatele české archeologie Karla Josefa Bienera z Bieneberka, malíře Josefa Navrátila, politika Františka Friče, historika umění Václava Viléma Štecha či herečku Olgu Scheinpflugovou.
K podnikání v oblasti průmyslu a rozvoje nových technologií jsou na území města k dispozici dvě nové průmyslové zóny.