Okolí a příroda Šanov
Přírodní rezervace Karlov, která patří mezi nejstarší na Znojemsku, se rozprostírá na svahu a následné plošině v údolí Příčního potoka. Na jihu navazuje na břehový porost rybníka Prostřední Karlov v Hrabětické plošině, 200 m severně od železniční trati Božice - Hrušovany nad Jevišovkou. Jde o zbytek přirozené doubravy a habrové javořiny obklopený rozsáhlými akátinami. Jádrem chráněného území je porost listnatých dřevin, jemuž vévodí dub letní, habr obecný a lípa malolistá. V menší míře je přítomen javor babyka a javor mléč. Stáří porostů je mezi 80 - 150 lety.
Keře zastupuje dřín jarní, brslen bradavičnatý a řešetlák počistivý. V podrostu se vyskytuje řada rostlinných druhů, v jarním období je to především vzácná sněženka podsněžník vytvářející velké souvislé plochy porostu. Chráněné druhy rostlin dále reprezentuje populace sasanek hajních a lesních. Z dalších hojně zastoupených rostlin a bylin lze jmenovat následující: lipnice hajní, ostřice chlupatá, bažanka vytrvalá, tolita lékařská, řimbaba chocholičnatá, áron karpatský, orsej jarní, jaterník trojlaločný, konvalinka vonná, lilie zlatohlávek.
Na dně údolí porost přechází do bažinné olšiny s dominantní olší lepkavou a ostřicí ostrou. Z nižších rostlin se vykytují hlavně mechy a játrovky.
Na místní porost je vázána řada živočišných druhů, z brouků je to např. vzácný roháč obecný a krajník hnědý, dále střevlík hajní, ojediněle zlatohlávci. Z plazů zde žije slepýš křehký, z ptáků žluva hajní, lejsek bělokrký a strakapoud prostřední.
Územím je vedena naučná stezka „Údolím lásky" zpřístupněná veřejnosti v roce 2008.