Historie obce Brno-Nový Lískovec
Na území dnešního Nové Lískovce se původně rozkládaly sady a vinohrady. Počátky osídlení dnešního Nového Lískovce, který vznikal v severní části katastru někdejší obce Lískovce, spadají do roku 1894, kdy si zde bez vědomí obce Lískovce postavil domek blanenský stolař Antonín Hrazdíra. Roku 1896 pak po jednáních získal dodatečné stavební povolení. Brzy zde začaly přibývat další domy. K prvním návrhům názvu nově vznikající osady, lidově zvané Lískoveček, patřily Malý Lískovec, Tišlerky či Lískáček.
Roku 1906 zde pak začal stavitel Uherka ve spolupráci s podnikatelem Bílkem a dalšími firmami stavět další domky. Největší zájem o bydlení zde jevili především brněnští Němci. Proto téhož roku založilo několik českých obyvatel za účelem obrany proti germanizaci Nového Lískovce místní odbor Národní jednoty pro jihozápadní Moravu. Roku 1907 zde byla otevřena škola. Roku 1910 měla osada již 117 domů s 568 obyvateli. Významný okamžik pro Nový Lískovec představovala výstavba spojovací komunikace mezi Pisárkami a Jihlavskou silnicí v letech 1911-1914.
16. dubna 1919 pak byla obec Lískovec připojena k Brnu. Zástavba Nového Lískovce postupně přesáhla i na severozápad původního katastru Bohunic. Ve 30. letech 20. století byla ukončena výstavba patrových „dvojdomků". Se Starým Lískovcem tvořila většina moderního katastru Nového Lískovce společný katastr až do 60. let, kdy oddělením severní části Lískovce a severozápadní části původního katastru Bohunic vzniklo katastrální území Nový Lískovec. 70. léta přinesla do Nového Lískovce panelovou výstavbu. Ve druhé polovině 70. let získal katastr Nového Lískovce své současné hranice, když byl na úkor Starého Lískovce rozšířen jižním směrem o oblast posledního brněnského panelového sídliště Kamenný Vrch, postaveného zde v 80. letech.