Památky a zajímavosti Zářecká Lhota
Historickou dominantu Zářecké Lhoty tvoří kaplička s věžičkou pro zvon, postavená v roce 1862. Zvon, kterým bylo poprvé zvoněno v roce 1866, odvezli Němci za druhé světové války. Dnes v ní zvoní zvon nový, ovládaný elektrickým pohonem. V roce 1893 byl ve středu vsi nákladem občanů postaven kříž Božích muk, jenž byl později přemístěn do prostor vedle kapličky.
Roku 1880 byly v přilehlém lomu choceňským lékárníkem a sběratelem fosílií Františkem Hlaváčem objeveny zkameněliny jediného známého českého ptakoještěra. Unikátní nález pochází z vrstev svrchnokřídového stáří období turonu a jde o neúplnou kostru přední končetiny, tedy o prstní, zápěstní, loketní a ramenní kosti křídla malého pterosaura. Celkově bylo objeveno šest kůstek o délce 42 cm. Rozpětí křídel zvířete činilo pouze 1 až 1,5 metru.
Původně byl nález popsán profesorem Antonínem Fričem v časopisu Vesmír jako prapták pod jménem Cretornis hlaváči. Teprve po písemné konzultaci s britským paleontologem H. G. Seeleym byla v roce 1905 rozeznána příslušnost k pterosaurům rodu Ornithocheirus. Druhové jméno hlavatschi odkazuje na Františka Hlaváče, který Friče na nález upozornil.
Nyní jsou tyto vzácné zkameněliny uloženy v Národním muzeu v Praze. Existuje také nepotvrzená informace, že podobné kosti byly ještě před tímto objevem nalezeny i na jiných místech v okolí lomu, avšak později se ztratily.