Památky a zajímavosti Kopřivnice
Mezi historické památky a turistické zajímavosti města Kopřivnice se řadí:
- zřícenina hradu Šostýn - Zřícenina je od centra Kopřivnice vzdálena 1,5 km jižně ve výšce 442 m. n. m. Kopec, na němž hrad stával je z jihozápadní a západní strany velmi příkrý, ze strany severní a západní je již svah mírnější a přes val navazuje na plošinu s rybníkem. Na místě je k vidění odkrytý základ bergfritu, sklepní prostory paláce (částečně zrekonstruované), zbytky vstupních staveb i jiných budov, roztroušené zdivo a terénní úpravy ve skalách i v zemi. Prostory jsou volně přístupny veřejnosti. Od roku 1814 používal kopřivnický podnikatel I. Raška materiál z hradu na stavbu svého hrnčířského provozu.
- Raškova vyhlídka se nachází na západním svahu vrchu Pískovna (584 m). Poblíž také najdete Raškův kámen a Raškův buk. Z místa je pěkný výhled do údolí na Kopřivnici.
- Technické muzeum Tatra ukrývá nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka TATRA. Na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby doplňují podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity. Spoustu zajímavých a vyčerpávajících informací poskytují vícejazyčné videoboxy s filmovými sekvencemi automobilových skvostů.
– Jednou z mnoha rarit je bezesporu motorový vůz řady M 290.0 (výrobní typové označení Tatra 68), označovaný podle spoje, na němž jezdil, také jako „Slovenská strela“, byl vyroben v roce 1936 pro Československé státní dráhy v Tatře Kopřivnice. Unikátní elektromechanický přenos výkonu navrhl vsetínský elektrotechnik Josef Sousedík.
- rozhledna Bílá hora připomínající symbol struktury DNA, tzv. spirálu života
- Lašské muzeum v Šustalově vile - obsahuje stálou expozici věnovanou někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, zejména pak malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi.
- muzeum Fojtství - budova s čp. 1 je nejstarší dochovanou stavbou v Kopřivnici. Přesné datum postavení budovy není známo. Staré fojtství, které stálo na místě dnešního, se poprvé připomíná roku 1576. V roce 1789 byla původní dřevěná stavba zbourána a Jakubem Šustalou vystavěno fojtství zděné. Největší stavební úpravy byly provedeny v letech 1985-90 firmou TATRA. Od roku 2005 patří Fojtství městu Kopřivnice, které za přispění fondu ze SROPu nechalo provést stávající expozice. Můžete nahlédnout do života lidí v minulosti, seznámit se s lidovými zvyky a tradicemi. Poznáte, jak cestovali naši předkové.
- kostel sv. Bartoloměje - farní chrám v novogotickém stylu se Kopřivničtí rozhodli postavit, aby nahradili již nevyhovující dřevěný kostel, který staletí stával v prostoru starého hřbitova nedaleko Fojtství. Podle plánů vídeňského architekta Sheneho a jeho kolegy Smykala z Olomouce se začalo stavět na jaře 1893. Přestože vybrané místo se ukázalo příliš měkké a muselo se neplánovaně zpevňovat betonem, stavba postupovala díky přízni počasí velmi rychle. Už do zimy dostali stavebníci hrubou stavbu kostela pod střechu a dokončena byla na jaře 1895. Ve stejnou dobu byla provedena také výmalba interiéru, která je předmětem současných restaurátorských prací. Autorem vnitřní výzdoby stěn byl mistr Kot působící sice ve Vídni, ale pocházející z nedalekého Příbora. Vybavení kostela pak novému chrámu věnovali většinou vysoce postavení občané. Například hlavní oltář zaplatil továrník Adolf Šustala a varhany jeho bratr Josef.
- keltské sídliště Šutyrova studánka - archeologická lokalita na katastru Kopřivnice z pozdní doby bronzové (8. století př. n. l.) a z pozdní doby laténské (2.-1. století př. n. l.)