Okolí a příroda Svojšín
Na jižní straně obce nad nádhernými meandry řeky Mže vystupují skalní masivy spilitových skal. Díky příznivému působení slunce a tepla, opírajícího se na jižních stranách o tyto skály, zde roste různorodá a vzácná květena a své místo tu má i výr velký, strážce skal. Na vrchol, z něhož je na Svojšín nádherný výhled, vede z návsi cca 2 km dlouhá přírodní naučná stezka.
Místní samospráva se systematicky věnuje péči o zeleň a životní prostředí. V posledních letech byla zásadně vylepšena veřejná prostranství, na několika místech podél cest došlo k obnově zaniklých ovocných alejí, novou kulturnější podobu získaly oba rybníky v Nynkově. Z těchto důvodů byl Svojšín již podruhé právem oceněn zelenou stuhou v soutěži Vesnice roku Plzeňského kraje.
Památné stromy
Obec má na svém území doposud vyhlášeno 8 památných stromů. Jedná se o dvě lípy na návsi u kašny, dále dvě lípy u bývalé kaple sv. Mikuláše při cestě k nádraží ČD a jednu lípu v zámeckém parku za kostelem. Dalším památným stromem je vzrostlý kaštan u místní školy, buk červený v zámecké zahradě a dub u tábora "RADAR".
Obnova zámeckých zahrad a parku
V obci se nachází barokní zámek z roku 1723. Obec zpracovala v roce 2004 koncepční dokument "Projekt záchrany architektonického dědictví", na nějž navázala dílčími projekty doplňující tento základní koncept. I v současné době se pracuje na přípravě dalších prováděcích dokumentů /např. dokončení parku za zámkem ve východní části - dříve užitková zámecká zahrada/. Jedním z těchto projektů je i Projekt obnovy zámeckých zahrad a parku, jenž byl ve formě studie zahájen již v roce 2003 a následně v pracovní verzi vystaven v zámeckých výstavních prostorách k nahlédnutí. Po konzultacích s veřejností a odborníkem ing. arch. Josefem Krausem došlo k dokončení a schválení tohoto projektu. V roce 2008 se podařilo získat potřebné prostředky na jeho realizaci z Programu rozvoje venkova České republiky. V současné době je první etapa úprav již realizována, tj. obnova obou jižních zámeckých teras a části parku za kostelem na severní straně. V roce 2009 zámek navštívil velký počet návštěvníků právě i díky rekonstruovaným zámeckým terasám.
Ovocný sad u bývalého kravína
V rámci péče o krajinu obec získala podporu z Programu péče o krajinu Ministerstva životního prostředí, a to na provedení dalšího opatření - obnova mezí, tentokrát ve formě ovocného sadu. Opatření spočívá ve výsadbě 57 ks tradičních krajových odrůd ovocných stromů, které jsou lemovány na hranici pozemku keřovými porosty /střechy obecné, vrba jíva a svída krvavá/. Vzdálenosti mezi stromy jsou dostatečně velké, aby travní porost mohl být udržován zemědělskou technikou. V této souvislosti došlo k dohodě o spolupráci s místním zemědělským subjektem a potřebná plocha tudíž nemusela být vyjímána ze zemědělského půdního fondu. Založením ovocného sadu je zároveň vytvořen pás nárazníkové zeleně před zástavbou v obci a dojde také k částečné eliminaci stavby bývalého velkokapacitního kravína v zasazení do rázu krajiny. Tento projekt považujeme za velice přínosný a příkladný.
Revitalizace rybníků v Nynkově
V předešlých letech obec nechala zpracovat projekt revitalizace dvou rybníků v místní části Nynkov. Zde se totiž nacházely dva rybníky, které byly ve špatném stavu. Jeden rybník byl prakticky léta vypuštěn, neboť chyběla nepropustná hráz. Rybníky za léta zanesené bahnem a nečistotami prakticky již neplnily svoji funkci. V roce 2009 se obci podařilo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí v rámci opatření Zlepšování stavu přírody a krajiny, podopatření Optimalizace vodního režimu krajiny. Na podzim roku 2009 je prováděna první etapa revitalizace. Projekt by měl pokračovat i v roce 2010.