Současnost obce Plch
Dopravu obyvatel za prací i zábavou umožňují autobusové spoje. V místě prosperuje tiskárna a další malé firmy.
V obci vyvíjí činnost Sbor dobrovolných hasičů a Český zahrádkářský svaz. V místní hospodě, vlastněné obcí, se několikrát ročně pod záštitou těchto organizací konají zábavy a je zde možno uspořádat svatební hostiny. K hojně navštěvovaným společenským akcím patří pouťové posezení, grilování, čarodějnice, opékání selete, zahrádkářský ples a ukončení prázdnin. Zdejší občané se nescházejí pouze k zábavě, ale také ke společné práci na různých brigádách a při návštěvě malebné vesničky je to opravdu poznat.
V obcích na Bohdanečsku se nalézá řada kulturních i přírodních zajímavostí. K dispozici jsou služby pro turisty, jako je ubytování, stravování, půjčovny kol nebo třeba golfové hřiště.
Jihovýchodně od vsi Plch se nachází krajské město Pardubice, jehož dominantu tvoří pardubický zámek. Představuje v mnoha ohledech výjimečný památkový objekt, který vznikl za vlády pánů z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století. V českých zemích nenajdete obdobu k jeho unikátně dochované původní dispozici rovinného vodního hradu uzavřeného od okolního světa mohutnými zemními valy, poskytujícího zároveň pohodlí rozlehlého renesančního zámku. Budova je sídlem Východočeského muzea a Východočeské galerie. Nachází se zde několik stálých expozic, které rozhodně stojí za zhlédnutí, včetně největší středoevropské sbírky pohlednic Orbis pictus a unikátní sbírky českého ateliérového skla 20. století, najdeme tu hodnotnou expozici sbírky zbraní, nově otevřena je expozice numismatická. V rytířských sálech i na nádvoří zámku se často konají společenské akce, divadelní představení a koncerty.
Již po staletí se traduje mezi lidem na Bohdanečsku pověst, že tamní ohnivý muž má krok z Plchu do Osic, a kdo ho potká, má mu prý říci: "Pozdrav tě Pán Bůh", neboť on prý na to pozdravení čeká mnohdy staletí.