Obecní znak
Základní informace
Kraj:Královéhradecký
Okres:Jičín
Správní obvod:Jičín
GPS souřadnice:50.314031N, 15.292511E
Nadmořská výška:230 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1290 (734 let)
Katastrální výměra:880 ha
Počet obyvatel:259
PSČ:507 32
Adresa URL:www.bechary.cz

Části obce Běchary: Běchárky

Památky a zajímavosti Běchary

V obci Běchary se nachází řada historických památek a pamětihodností, ze kterých na návštěvníka dýchnou časy dávno minulé.

Kostel sv. Vojtěcha
Římsko-katolický kostel sv. Vojtěcha v Běcharech je situován do středu obce. Pod návsí při cestě do Kopidlna stojí obklopen hřbitovem. Celý areál je ohraničen ocelovým plotem s kamennou podezdívkou a sloupky z režného zdiva. Původně gotická stavba vznikla asi ve 14. století. Z této doby se zachovalo patrně pouze zdivo presbytáře. Po požáru v roce 1692 byl kostel v roce 1708 barokně přestavěn. Při opravách v roce 1792 byl zvýšen a na jižní straně byla přistavěna sakristie. Jedná se o jednolodní obdélníkový objekt s trojboce uzavřeným presbytářem a s třípodlažní hranolovou věží před západním průčelím. Na jižní straně jsou u hlavní lodi naznačeny čtyři péráky, které jsou prostřídány třemi okny s obloukovým nadpražím. Vchod do sakristie na této straně kostela je nyní využíván jako hlavní, nápis nad ním „EX VOTO L.P. 1994" Dveře ve věži byly trvale zajištěny proti případnému vloupání a jsou tudíž mimo provoz. Severní strana hlavní lodi je prosvětlena třemi okny, dva mohutnější opěráky jsou pouze na jejích rozích. Na presbytáři jsou z jihovýchodu dva opěráky z lomového kamene a dvě okna zazděná. Hlavní loď kostela je zastropena zrcadlovou klenbou stejně jako presbytář. Tyto klenby jsou vyzdobeny iluzivní malbou římsy, ve středu lodní klenby je velký kříž. Hlavní loď je od presbyteria oddělena triumfálním hrotitým obloukem. Věžní prostor v přízemí je zaklenut klenbou křížovou, v levé i pravé stěně jsou ve výklencích umístěny na plátně malované obrazy. V sakristii je strop plochý s fabionem. Na zazděných oknech v presbyteriu jsou opět iluzivní malby, tentokrát znázorňující členění okenních rámů a okenních tabulek. Ostatní okna jsou vsazena do železných rámů, členěna na šest obdélníkových polí a nahoře pole půlkruhové. Výplň tvoří čtvercová sklíčka zalitá do olova a posazená na koso. U některých oken se opět objevuje barevný motiv kříže. Fasáda kostela je jednoduchá, hladká. Věž je zdobena jednoduchými lizénami na pískovcovém soklu a s profilovanou podokapní římsou. Věž má dvě patra oken a to ze stany jižní, západní i severní. V zazděných oknech na věži byly (zřejmě při posledních stavebních úpravách) zřízena malá okénka oválná. Okna pod hodinovými ciferníky jsou vybavena dřevěnou okenicí. Kostelní hodiny jsou stále funkční. Barokní báň věže s lucernou nese na své konstrukci jeden velký zvon a tzv. „umíráček".

Socha sv. Václava
Uprostřed návsi, v parčíku, obklopená zelení, nalezla své místo socha patrona České země sv. Václava. Dle kroniky původně na tomto místě stávala socha Jana Nepomuckého, později byla nahrazena dřevěným křížem. Objednavatelem této plastiky byla obec, která za ni zaplatila v r. 1883 450 zlatých. Je zhotovena z pískovcového kamene a jejím autorem je akademický sochař Antoním Myslivec z Hořic. Vlastní plastika světce stojí na třech na sebe navazujících soklech. Ke spodnímu vedou dva schůdky. V přední části spodního soklu v rytém rámečku je textová část, bohužel již téměř nečitelná. Přesné datum umístění sochy v Běcharech je uvedeno L.P. 18/9/83. Posvěcena byla o den později - o posvícení - p. Josefem Šádkem z Vršců, za asistence p. Josefa Müllera z Kopidlna a p. Jana Tichého kaplana z Kopidlna, která vedl do Běchar z Kopidlna procesí. V horní části kvadratického soklu je vsazena bělavá mramorová deska s nápisem: SVATÝ VÁCLAVE MUČEDNÍKU KRISTŮV KNÍŽE NÁS DĚDICI ČESKÉ ZEMĚ NEDEJ ZAHYOUT NÁM I BUDOUCÍM. Vlastní podpis zhotovitele plastiky najdeme v pravém rohu na zadní stěně spodního soklu. V roce 1907 byla tato socha obnovena nákladem Fr. Bartoše z Běchar.

Socha sv. Františka Serafínského
Tato hodnotná barokní socha z r. 1775 měnila své umístění, než zakotvila na návsi u čp. 57, kde stojí dosud. Původně byla plastika osazena před čp. 38 /bývalou školou/ odkud byla v r. 1883 po opravě přenesena ke kostelu. Zde setrvala až do 15. 4. 1922, kdy musela ustoupit novému pomníku padlých hrdinů z 1. sv. války. Ještě v roce 1907 byla socha dobrovolnou sbírkou obnovena. Na nižším kvadratickém soklu spočívá štíhlejší dřík, jehož spodní část je ohraničená volutami. Ze střední části dříku vystupuje reliéf sv. Antonína Paduánského. Horní část dříku je plasticky ukončena mušlemi. Na dřík navazuje vlastní plastika sv. Františka Serafínského v mnišském rouchu. Podstavec býval opatřen dvěma nápisy, které jsou však dnes již nečitelné. Jeden, vztahující se ke sv. Františku, v sobě obsahoval chronogram /= součtem písmen římské abecedy v textu značil letopočet/ a zněl takto: Sv. Františku skrze spojení V ranách s JežÍšeM VyžáDej šťastné skonČenÍ a život osLaVený. Druhý zněl takto: Sv. Antoníne Paduánský Serafínské Řehole Slávo oroduj za nás Obyvatele.

Hoření kříž
Při silnici do Židovic, vlevo, kousíček za obcí, u hrušky, obec nechala v r. 1885 postavit pískovcový kříž. O svátku Božího těla k němu byla konána procesí. Autorem kříže je hořický akademický sochař Antoním Myslivec /údaje o svém autorství vyryl na boční stěnu ve spodní části soklu/. Jedná se o dobře provedenou profesionální práci. Podstavec dosahuje výšky 1,95 m. Má hranolovitou, odstupňovanou podobu, členěnou profilovanými římsičkami, v horní části je přizdobený plastickými festovy. Plastika ukřižovaného Ježíše dosahuje výšky 1,75 m. V boční horní části soklu je již velice špatně čitelný nápis: Nám pak nesluší se chlubiti, nežli u kříže Pána našeho, Ježíše Krista. V roce 1920 dala paní Růžena Bělinová kříž na prosbu svého otce Františka Ječného opravit. Bohužel již několik let leží plastika ukřižovaného Krista rozbitá nedaleko svého podstavce. Najde se novodobý mecenáš, který plastice pomůže vrátit její důstojnost?

Dřevěný kříž - U doleního kříže
V běcharské kronice se dočteme i o dubovém kříži, který stával asi 1 km od Běchar, směrem k Židovicům, tam, kde polní cesta odbočuje směrem k Běchárkům. Snad tam stával dubový kříž od nepaměti. Jeden z těchto křížů dal postavit v r. 1848 hrabě František Šlik. Vyprávělo se také, že zde byl tento kříž postaven proto, že když hrabě Šlik na tomto místě spadl z koně při selské bouři v r. 1848, neublížil si. V r. 1900 nechali na tomto místě vyzdvihnout hrabě Ervín Šlik s manželkou Teresií kříž nový, opět dubový. Podoba ukřižovaného Krista byla provedena z kovu a snad i pozlacena. O svátku Nejsvětější Trojice dne 2. června 1901 byl slavnostně vysvěcen p. vikářem Janem Tichým z Ostružna. Běcharská obec se pak zavázala, že bude tento kříž pro budoucnost udržovat v dobrém stavu. Dnes na výše uvedeném místě najdeme pouze základy kříže. Samotný kříž byl Donátem přenesen ke kostelní zdi v Kopidlně. V roce 2008 se pan Antonín Erben ze Židovic ve spolupráci s Obcí Běchary postaral o znovu obnovení tohoho historického místa. Byl zde na místě původního kříše vztyčil nový dřevěný kříž, který požehnal kopidlenský farář Jan Novotný.

Boží muka
V osadě Běchárkách či Malých Běcharech dala obec Běchary zřídit v r. 1863 boží muka. Jsou zhotovena z pískovcového kamene. Mají podobu dvou, na sebe posazených kvádrů, od sebe oddělených ve spodní části profilovanou římsičkou. Horní část kvádru je zakončena profilovanou pískovcovou stříškou, do které je ukotven železný kříž. V horní čelní části kvádru je vytvořena bohužel dnes již prázdná nika. Pod ní je vsazena břidlicová obdélná destička s textem: ZDRÁV BUĎ KŘÍŽI NAŠE SLASTI SPÁSO NAŠÍ ZEMSKÉ VLASTI NA NĚMŽ KRISTUS ZA NÁS HŘÍŠNÉ PNĚL RUCE I NOHY HŘEBY PROBITY MĚL. V r. 1908 byla Boží muka opravena nákladem Antonína Douska, čeledína ze dvora v Malých Běcharech. Přesto, že byl velmi chudý, takto poděkoval Pán Bohu za uzdravení svých dvou těžce nemocných dětí. O posvícení dne 4.10.1908 se sem vypravilo procesí a Boží muka byla požehnána p. Františkem Okrouhlickým.

Pomník padlým
V malém parčíku pod kostelem, jež je od silnice dobře viditelný, stojí pomník padlých hrdinů z 1. světová války. Jeho autorem je K. Ryba z Jičína. Tento pomník je zhotoven z pískovcového kamene. Dva schůdky vedou k velkému obdélníkovému kvádru, na jehož vrcholu leží plastika, zpodobňující padlého legionářského praporečníka. Na čelní stěně kvádru je vytesán text: SVÝM PADLÝM BRATRŮM KTEŘÍ DALI ŽIVOTY ZA SOVBODU A ČEST SVÉHO NÁRODA 1914 - 1918. Pomník byl slavnostně odhalen 18. května 1922. Za zmínku stojí, že celková cena pomníku byla 20.650,36 Kč a z výtěžku slavnosti a darů bylo získáno celkem 19.250,36 Kč.

Pamětní kámen
Půjdete-li z Cholenic do Běchar, vpravo v zatáčce, v pozadí s objekty zemědělské výroby, v příkopě pod ochranou šípkového keře můžete objevit nenápadný kámen. Ve státním seznamu památek mu bylo přiděleno číslo 1108. Pískovec má nepravidelný tvar o rozměrech zhruba 30 cm/ výška/ x 40 cm. Není zde patrný zásah lidské ruky, jak je tomu v případě smírčích křížů, pouze velké iniciály K. V. sdělují, že i tento kámen byl kdysi objektem nějaké události. Nebo to snad mohl být prastarý hraniční kámen? Ví to někdo?

Tipy na výlet v obci Běchary a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Běchary

Počasí meteostanice Kacákova Lhota

Vzdálenost meteostanice od obce Běchary: 13 km

Poslední data: 22.12.2024 02:20

Umístění: 266 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Kacákova Lhota

Teplota
2,8
°C
Zdánlivá teplota
-0,1
°C
Rosný bod
-0,5
°C
Vlhkost
77,5
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1007,5
hPa
Směr větru
J
Rychlost větru
1,0
m/s
Nárazový vítr
1,4
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Kacákova Lhota

Dnes
1/4
°C
Zítra
-1/1
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Běchary se také nachází

Bartoušov

Bartoušov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (S)

/
Běchárky

Běchárky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (J)

/
Bílsko

Bílsko

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Břístev

Břístev

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Budčeves

Budčeves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (Z)
Počet obyvatel: 157

/
Bystřice

Bystřice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 364

/
Češov

Češov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 227

/
Cholenice

Cholenice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 1 km (SZ)
Počet obyvatel: 214

/
Chotěšice

Chotěšice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (J)
Počet obyvatel: 308

/
Chroustov

Chroustov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 191

/
Chyjice

Chyjice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 175

/
Dolany

Dolany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Drahoraz

Drahoraz

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (S)

/
Dubečno

Dubečno

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (JV)

/
Dvořiště

Dvořiště

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Dymokury

Dymokury

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (JZ)
Počet obyvatel: 888

/
Hasina

Hasina

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Hlušice

Hlušice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (JV)
Počet obyvatel: 736

/
Hlušičky

Hlušičky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Jičíněves

Jičíněves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SV)
Počet obyvatel: 643

/
Kamilov

Kamilov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Keteň

Keteň

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Kněžice

Kněžice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (JV)
Počet obyvatel: 546

/
Kopidlno

Kopidlno

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (SZ)
Počet obyvatel: 2 069

/
Kostelec

Kostelec

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 38

/
Kozodírky

Kozodírky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Kozojedy

Kozojedy

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 160

/
Kozojídky

Kozojídky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Křešice

Křešice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Labouň

Labouň

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SV)

/
Ledečky

Ledečky

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Ledkov

Ledkov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SZ)

/
Libáň

Libáň

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 688

/
Liběšice

Liběšice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Malá Strana

Malá Strana

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (J)

/
Mlýnec

Mlýnec

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Nečas

Nečas

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Nemyčeves

Nemyčeves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SV)
Počet obyvatel: 335

/
Nouzov

Nouzov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Nová Ves

Nová Ves

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (J)

/
Nové Zámky

Nové Zámky

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Osek

Osek

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Podlužany

Podlužany

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Podolí

Podolí

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Poušť

Poušť

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Pševes

Pševes

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (S)

/
Psinice

Psinice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Rožďalovice

Rožďalovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 1 601

/
Sběř

Sběř

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 325

/
Sekeřice

Sekeřice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JV)
Počet obyvatel: 118

/
Slatiny

Slatiny

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 552

/
Slavhostice

Slavhostice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (V)
Počet obyvatel: 124

/
Sloveč

Sloveč

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (J)
Počet obyvatel: 517

/
Staré Hrady

Staré Hrady

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 195

/
Svídnice

Svídnice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Údrnice

Údrnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 333

/
Únětice

Únětice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Velešice

Velešice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Vesec

Vesec

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (S)

/
Vinice

Vinice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Viničná Lhota

Viničná Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Vlhošť

Vlhošť

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Volanice

Volanice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 230

/
Vršce

Vršce

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (SV)
Počet obyvatel: 236

/
Záhornice

Záhornice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (J)
Počet obyvatel: 415

/
Zámostí

Zámostí

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Žeretice

Žeretice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SV)
Počet obyvatel: 240

/
Židovice

Židovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (JV)
Počet obyvatel: 103

/
Žitětín

Žitětín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SV)

/
Zliv

Zliv

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Žlunice

Žlunice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 225


Reklama
Víte že?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Aqua centrum Jičín

Aqua centrum Jičín je ve vzdušné vzdálenosti 15 km od obce Běchary?

Aquapark Jičín nabízí bazény, tobogán, vířivku, sauny, páru, plavecké kurzy či aqua arerobik.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Arboretum Bukovina

Arboretum Bukovina je ve vzdušné vzdálenosti 27 km od obce Běchary?

Arboretum Bukovina u Hrubé skály (uváděno také jako Arboretum Hrubá Skála) je arboretum, které se nachází v okolí hájovny a samoty na Hruboskalské skalní plošině asi 1 km jihozápadně od obce Sedmihorky.

Mladá Boleslav

Nejbližší obec nad 20 000 obyvatel je Mladá Boleslav s 35 144 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 29 km?

Mladá Boleslav je město s bohatou historií a široce rozvinutým průmyslem. Díky automobilce Škoda je proslulé i za hranicemi České republiky. Magistrát města spravuje několik okolních osad a obcí.

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Běchary 134 mužů a 125 žen?

Nejvyšším bodem v Královéhradeckém kraji je nejvyšší hora ČR Sněžka (1 602 m n.m.), nejnižším bodem je hladina Labe (202 m n.m.).

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Rotunda sv. Jiří v Hradešíně

Rotunda sv. Jiří v Hradešíně je ve vzdušné vzdálenosti 49 km od obce Běchary?

Původně jednoduchá románská rotunda později rozšířená přístavbou nové lodi stojí v obci Hradešín nedaleko Českého Brodu.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

UNESCO - Kladruby nad Labem - Krajina pro chov koní v Kladrubech

UNESCO - Kladruby nad Labem - Krajina pro chov koní v Kladrubech je ve vzdušné vzdálenosti 32 km od obce Běchary?

Národní hřebčín Kladruby nad Labem představuje jeden z nejstarších hřebčínů na světě a zároveň domov nejstaršího původního českého plemene koní – koně starokladrubského.

Skiareál Vrchlabí Kněžický vrch

Skiareál Vrchlabí Kněžický vrch je ve vzdušné vzdálenosti 42 km od obce Běchary?

Skiareál Vrchlabí Kněžický vrch se nachází 400 m od centra Vrchlabí (na obchvatu Praha – Špindlerův Mlýn).

Název obce Běchary se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Ke dni 26.3.2021 žilo v Královéhradeckém kraji 538 303 obyvatel, z toho 266 017 mužů a 272 286 žen?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Reklama