Současnost obce Žamberk
Malebné město s památkami a kvalitním zázemím pro turisty, zajímavou historií, skvělými kulturními akcemi a krásnou přírodou – to je Žamberk, brána Orlických hor.
Dominantou města je kostel sv. Václava a Tyršova rozhledna zvaná Rozálka. Návštěvníky zve Městské muzeum Žamberk i Domek Prokopa Diviše, Muzeum starých strojů a technologií i Hasičské muzeum. Sportovní vyžití i letní ubytování nabízí areál Pod Černým lesem, najdete tu i 3D kino, divadlo, pivovar, letiště s vyhlídkovými lety. Žamberk je výchozím místem pro pěší i cyklo turistiku za přírodou, památkami i blízkou Pastvinskou přehradou.
Žamberk leží v údolí Divoké Orlice v nadmořské výšce 465 m n. m. Je administrativním i přirozeným spádovým centrem žamberského mikroregionu, který čítá téměř 29 tisíc obyvatel. Město samotné má asi 6 100 obyvatel.
Město Žamberk udržuje partnerské vztahy s řadou měst, s německým a rakouským Senftenbergem a dále s městy Püttlingen v Sársku, Nowa Sól v Polsku, Saint Michel sur Orge ve Francii, Veszprém v Maďarsku a Fresagrandinaria v Itálii. Každoročně se konají mládežnická setkání a jazykové výměnné pobyty. Přátelské kontakty udržuje Žamberk rovněž s japonským městem Miharu a holandským městem Woerden.
Tvář města se výrazně proměnila po roce 1989. Bylo rekonstruováno a revitalizováno mnoho památek, budov v centru města i panelových domů na sídlišti. Postupně probíhaly opravy a nátěry fasád domů s přízemními obchody po celém obvodu Masarykova náměstí. Byla provedena rozsáhlá rekonstrukce budovy radnice i čtyřkřídlé budovy zámku. Nemalé finanční prostředky byly věnovány i na restaurování Mariánského sloupu na Masarykově náměstí, kostela sv. Václava i Mariánského sloupu na Jiráskově náměstí. Výrazné změny doznaly budovy ústavu Albertina, který dnes nabízí nejen specializované pracoviště pro respirační onemocnění, ale má i rozsáhlou kapacitu lůžek pro dlouhodobě nemocné pacienty z celého Pardubického kraje. Byly vybudovány plochy zeleně kolem kostela sv. Václava a Kostnice P. Marie Bolestné - odpočinkový parčík s lavičkami. Došlo k opravám komunikací, chodníků, uliček, zámeckých schodů.
Tyršova rozhledna z roku 1932 má od roku 2015 nový stříbrný kabát a nabízí krásný výhled do širokého okolí. V areálu u rozhledny se konají také kulturní akce, z nichž největší je multižánrový festival Orlická brána. K dalším vyhledávaným místům patří místní pivovar, kde můžete ochutnat pivo značky Žamberecký kanec.
Ve městě se udržuje mnoho místních tradic a pořádání akcí, jako například novoroční ohňostroj, Tříkrálová sbírka, Žamberský masopust, předávání ocenění talentované mládeži Talent, přehlídka ochotnických divadel Žamberské jarní slavnosti, amatérská automobilová orientační soutěž Rallye Šmídl, Majáles, Běh na Rozálku, sjezd po Divoké orlici, exhibice mimoškolních aktivit EMA, hudební festival JamRock, Běh naděje, hudební festival Orlická brána, divadelní festival Ejhle, loutka!, Žamberská pouť, Žamberský NO+BL duatlon, Dětský filmový festival, rozsvícení vánočního stromu, dále velikonoční a vánoční výstavy, koncerty, oslavy výročí slavných rodáků, významných událostí, státních svátků apod.
Co se dopravní situace týče, ta byla zmírněna odkloněním části dopravy po průtahu městem, čímž došlo k výraznému zklidnění bočních ulic ústících na náměstí a protínající střed města vyjma silnice I/11 a utlumení dopravního ruchu v okolí kostela sv. Václava, díky vybudování pěší zóny.
Informace o městě a okolí Vám rádi poskytnou v informačním středisku.