Současnost obce Šlapanice
Původně byly Šlapanice zemědělskou obcí. Dnes je většina pracujících obyvatel zaměstnána v brněnských závodech a firmách. Do občanské vybavenosti lze zahrnout: nákupní střediska Družba a Lípa, zdravotní středisko, dvě lékárny, několik restaurací, obchodů s nejrůznějším sortimentem, množství živností, klub důchodců a jiné.
K nejstarším, dosud činným spolkům patří hasiči - 1889 a Sokol - 1892. Dalšími spolky a sdruženími vyvíjejícími činnost jsou zahrádkáři, chovatelé, myslivci, rybáři, kynologové, fotbalisté, tenisté, odbíjenkáři, košíkáři a sportovní gymnasté. Dále Vlastivědný kroužek, národopisný soubor Vrčka, kulturní spolek Hrbatý hrozen, občanské sdružení Rozvoj Šlapanic, Šlapanické ochotnické divadlo a dechová hudba.
Od roku 1932 jsou pořádány Šlapanické slavnosti. K novodobým kulturním akcím pořádaných Hrbatým hroznem patří Letní karneval, závody na vlastnoručně vyrobených vozidlech - Kárky of Pulpánof, Slavnosti piva nebo městem pořádaný Historický jarmark. Vzpomínkové akce k výročím Bitvy tří císařů konané za podpory místního muzea (založeného roku 1934) se konají od poloviny 60. let 20. století.
Šlapanice jsou výchozím místem do krajiny Bitvy tří císařů.
Od roku 2003 jsou Šlapanice městem s rozšířenou působností a pod jejich správní obvod spadá 40 okolních měst a obcí. V současné době se začínají úspěšně rozvíjet snahy o vybudování průmyslové zóny, která by měla přinést obyvatelům možnost získání pracovních míst.
Mezi významné rodáky patří malíř krajinář Mistr Alois Kalvoda 1875–1934, akademický sochař Antonín Kalvoda 1907–1974, akademický sochař Stanislav Hanzl 1919, šlechtitel chryzantém Jan Dvořák 1924 a herečka Libuše Šafránková 1953. Od dětských let své životy se Šlapanicemi spojili mistr sportu Karel Láznička 1928 a filmový režisér Antonín Moskalyk (1930).