Historie obce Hajnice
První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1620, kdy se o Hajnici píše jako o městečku. Je samozřejmé, že vývoj do této fáze trval mnoho let, proto by mohlo být něco pravdivého na pověstech, že první osídlení pochází z roku 1007, kdy údajně zde jakýsi Adam z Tokowa založil kovárnu a brusírnu, z čehož prý vznikl název Brusnice, německy pak Deutsch - Prausnitz a posléze dnešní Hajnice.
Hajnicí již od ranného středověku vedla tzv. solná stezka z českého vnitrozemí přes Hajnici do dnešního Polska. Tato cesta vedla z Liščího vrchu přes centrum obce směrem na Střítěž a dále na Trutnov a byla místním obyvatelstvem zvána jako „stará jaroměřská silnice". Přestala se používat mezi lety 1842-52, kdy byly v našem okolí vybudovány silnice, které se používají dodnes.
Obec Hajnice byla v minulosti významnou obcí v našem regionu. V době kolonizační za vlády Přemysla Otakara II. patřila pod Trutnovské panství, později za trvání rakousko-uherské monarchie byla součástí Náchodského panství Picolominiů. Proti náchodské vrchnosti se naši předkové zúčastnili tzv. selského povstání v roce 1775, při čemž Kyjovský rychtář Georg Hetfleisch byl členem 9-ti členného selského guberna, kterého vůdcem byl Antonín Nývlt-Rychetský.