Památky a zajímavosti Kravaře
Ve městě Kravaře se nachází několik kulturních památek, historických pamětihodností a turistických zajímavostí. Dominantou Kravař je především zdejší zámek a klášter s kostelem sv. Bartoloměje.
Zámek Kravaře
Tento barokní klenot Slezska, jak se mu někdy bez nadsázky přezdívá, tvoří čtyřkřídlá dvoupodlažní budova s vnitřním obdélníkovým nádvořím a s kaplí s vysokou kopulí. Tuto podobu dostal vrcholně barokní přestavbou a dostavbou v letech 1721–1728, kdy jej vlastnil Jan Rudolf z rodu Eichendorffů. Zámecká kaple, která uzavírá zadní trakt, je starší než přestavba zámku - pochází z roku 1662, později ji vyzdobil významný slezský barokní sochař J. J. Lehner a malíř I. E. Eckstein. Kaple jako jediná část zámku nebyla zasažena rozsáhlým požárem v zimě 1937, který zničil stropy i s rokokovými freskami, veškeré vnitřní vybavení a bohatou výzdobu.
Po rozsáhlé poválečné rekonstrukci, ukončené v roce 1970, sloužily prostory zámku pro politicko-vojenskou expozici Ostravské operace. Od roku 1997 je na zámku zpřístupněná stálá barokní a etnografická expozice, která přibližuje zámecký život Eichendorffů a také život obyčejných lidí na Hlučínsku. Tuto expozici spravuje Zámecké muzeum. Během roku ji doplňuje krátkodobými tématickými výstavami fotografií, obrazů, nástrojů apod. Také se zde konají svatby a plesy, v zámecké kapli je jednou měsíčně sloužena mše.
Dvorana zámku, ze všech stran orámována arkádovou lodžií, je jako stvořená pro konání letních divadelních představení, koncertů a tanečních zábav pod širým nebem s kapacitou až 300 lidí.
V době zámecké přestavby založil Jan Rudolf Eichendorff také rozsáhlý přírodně - krajinářský park, který přechází v lesopark. Jeho dnešní výměra činí 19 ha, přičemž část je využívána pro devítijamkové golfové hřiště.
Kostel sv. Bartoloměje
Krásný cihlový kostel tvoří dominantu města Kravaře viditelnou desítky kilometrů. Nejstarší částí stavby je bílá renezanční věž z 1. třetiny 16. století. Ve věži je umístěná stejně stará kamenná křtitelnice a dva cenné zvony ze 17. století, které nechal ulít vlastník kravařského panství Jakub Eichendorff. Novogotická chrámová loď je pak dílem významného místního stavitele Josefa Seyfrieda (1865–1923), stejně jako celý areál kolem kostela, který tvoří fara, bývalý klášter Sester Božího srdce (dnes sídlo Městského úřadu Kravaře) a ohradní zeď se vstupními branami. Novogotický areál vznikl na přelomu 19. a 20. století, kostel byl vysvěcen v roce 1896. Poblíž východní brány do areálu kostela stojí barokní pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1730.
Kaple sv. Floriána na Opavské ulici poněkud zaniká v řadové zástavbě. Kaplička má čtvercový půdorys, její průčelí zdobí dva antické sloupky s hlavami andílků, ve štítě je umístěn výklenek se soškou sv. Floriána - ve Slezsku velmi oblíbeného patrona hasičů - a letopočet 1772. Kaple je pěkným dokladem slezského baroka.
Kaple sv. Michala v Kravařích-Dvořisku na ul. Ivana Kubince má zvlněný štít, zaoblené nároží a nezvykle vysokou šestistrannou sanktusovou věžičku, zakončenou cibulkou a křížem. Nad portálkem si lze v plastické pásce přečíst: "Svatý Michaeli, oroduj za nás" a letopočet 1822.