Současnost obce Štěpánkovice
K prudkému rozvoji obce došlo v 60. letech minulého století. Byl postaven kulturní dům, zdravotní a obchodní středisko, v osmdesátých létech pak nová základní a mateřská škola. Ukončena byla plynofikace obce, výstavba veřejného vodovodu a telefonizace.
Škola ve Štěpánkovicích vznikla už v roce 1792, dnes se vyučuje ve školní budově z let 1981-1985. V současné době ji navštěvuje kolem 300 žáků.
Mateřská škola existuje v obci již od doby první republiky, od 80. let využívá novou čtyřtřídní budovu. Obě školy mají k dispozici nový sportovní areál, který je součástí školního komplexu. Od roku 2005 k němu patří i velká obecní knihovna.
V roce 1995 obdržela obec od předsedy parlamentu ČR znak a prapor. Svaté Kateřině je zasvěcen farní kostel. Původní stavba z roku 1756 byla nahrazena novostavbou s historickým vybavením.
Významnou kulturní památkou obce je starý špýchar z první poloviny 18. století. Těmto stavbám se říkalo srubky. Jméno Srubek si zvolil i místní národopisný folklorní soubor, který vznikl v roce 1978 a zaměřuje se na zpracování folkloru Hlučínska. V obci pracuje na třicet společenských, sportovních a zájmových sdružení. Mezi nejaktivnější patří TJ Sokol se svými oddíly kopané, odbíjené, lehké atletiky a šachů. V roce 2003 oslavil 110. výročí vzniku Sbor dobrovolných hasičů, velmi aktivní je Český svaz zahrádkářů i další organizace.
K významným osobnostem obce patřili lidový vypravěč Josef Smolka, který spolu s opavským etnografem dr. Antonínem Satkem vydal knížku Hlučínský pohádkář Josef Smolka, a ing. František Lamich, dlouholetý ředitel Plemenářského podniku Albertovec a desetinásobný mistr republiky v drezůře.
Na Albertovci se lze ubytovat v penzionu u restaurace Eduard Maria. Stravování je zajištěno v místních restauracích „Na Statku", „U Lípy" a „Eduard Maria".