Památky a zajímavosti Opava
V Opavě se zachovalo mnoho kulturních památek, řada z nich je chráněná státní památkovou péčí. "Bílou Opavu", jak město nazval básník Petr Bezruč, charakterizují také četné parky a sady, zejména na obvodu historického jádra města. Památky ve městě Opava můžeme rozdělit podle stavebních slohů takto:
Gotika:
Farní kostel a konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie (ostravsko-opavská diecéze) - monumentální trojlodní cihlová stavba, která představuje nejcennější památku Opavy.
Kaple sv. Kříže, národní kulturní památka – tzv. Švédská kaple byla založena knížetem Přemkem I. Opavským v roce 1394 jako zádušní svatyně. Kaple je jedinečným dokladem gotické cihlové architektury, je postavena na jen výjimečně užívaném půdorysu oktogonu. Na kapli se postupně začal projevovat zub času, a tak bylo přistoupeno ke generální opravě, kterou inicioval farář J. Pazderka a kaplan A. Gruda. Právě tehdy byly pod starší omítkou nalezeny pozůstatky někdejší nástěnné malby.
Kostel sv. Ducha s částí minoritského kláštera
Kostel sv. Václava je bývalý dominikánský kostel, který vznikl na místě starší sakrální stavby v souvislosti se založením dominikánského kláštera v Opavě opavským knížetem Mikulášem I. V současnosti je využíván k pořádání společenských, kulturních a osvětových akcí jako jsou koncerty, výstavy, umělecké performance, společenská setkání, shromáždění a svatební obřady.
Kostel sv. Kateřiny
Kostel sv. Alžběty na Rybím trhu, barokně přestavěný v 18. století.
Johanitský kostel sv. Jana Křtitele ve Smetanových sadech - Jeho historie je pevně spjata s řádem johanitů neboli Maltézským řádem. V interiéru kostela najdeme dvě cenné náhrobní desky řádových komturů z 16. století – Jiřího Lesoty ze Stéblova a Jiřího Adelsbacha z Domsdorfu. J
Kostel Nejsvětější Trojice byl založen na místě obecních pastvin poblíž mlýnského náhonu podél Hlubčické cesty. Spolu s kostelem byl vytyčen i areál hřbitova. Dnes je kostel kulturní památkou ČR.
Kostel sv. Petra a Pavla
Renesance
Městská věž Hláska zvaná též Hodinářská věž stojí na Horním náměstí a dnes v jejích prostorách sídlí magistrát a kavárna. Ale již v roce 1327 tyto prostory sloužily coby obchodní centrum města, když zde sídlily různé obchodní komory – obchodníci zde skladovali a prodávali zboží. Rovněž se zde nacházela městská váha a od roku 1582 také pekařské lávky. V prvním patře zasedala městská rada a soud.
Dům U Bílého koníčka v centru Opavy je typickým příkladem tehdejšího měšťanského stavitelství. Již ve středověku zde byl provozován vinný šenk. Roku 1770 přešla budova do majetku plátenické rodiny Demelů a v majetku rodiny zůstala až do 30. let 20. století. Po druhé světové válce získal dům i s vinárnou a pivnicí do správy Antonín Střílka. Vinárna v domě U Bílého koníčka fungovala až do 70. let 20. století. Dům U Bílého koníčka je jediným domem v Opavě, na kterém se domovní znamení dochovalo do současnosti.
Dům Boží koutek
Dům U zavřené brány
další měšťanské domy
Baroko
Sobkův palác je postavený Karlem Josefem Ragojským z Rohožníku v roce 1730 v centru Opavy. Dům je ukázkou feudálního sídla, které si ve středu města vybudovala šlechta. Druhým majitelem domu byl Maxmilián Jindřich Sobek z Kornic (císařský tajný rada a komoří, dvorský sudí knížectví lehnického a od roku 1763 slezský zemský prezident), po němž nese stavba dodnes jméno.
Blücherův palác postavil v roce 1737 Jiří Rudolf Wipplar a dům sloužil jako přechodné sídlo šlechtice při jeho pobytu v Opavě. Roku 1832 se majitelem domu stává Gebhard II. Blücher z Wahlstadtu. Od 2. poloviny 19. století Blücherové přestali svůj palác obývat – v přízemí byly roku 1883 vybudovány obchody a patro bylo přestavěno na nájemní byty. Rodina o něj však v té době příliš nepečovala a dům začal chátrat. Dnes dům vlastní přírodovědné oddělení Slezského zemského muzea a plánuje investovat do rekonstrukce.
Kostel sv. Vojtěcha (sv. Jiří) s jezuitskou kolejí je monumentální jednolodní stavba postavená v letech 1675–1681 na opavském Dolním náměstí na místě malého gotické stavby. Kostel je stavebně zakomponován do areálu jezuitské koleje (původně z let 1631–1642 přestavěné v letech 1711–1723), ve které se nacházelo např. i gymnázium, Slezský zemský sněm (od roku 1853), a ve které nyní sídlí Zemský archiv v Opavě.
Před kostelem sv. Vojtěcha se nachází Mariánský sloup z roku 1675.
Müllerův dům stojí nedaleko Slezského zemského muzea, které zde má archeologické pracoviště. Vlastní dům vznikl barokní přestavbou objektu roku 1726 a sloužil jako obydlí zámeckého správce. Po demolici zámku je to jediná dochovaná stavba původního zámeckého areálu.
Měšťanský dům U Mouřenína je jedna z nejstarších budov na území města Opavy. Z přední strany domu se nachází čtyři busty, z nichž dvě zobrazují antické bohy Pallas Athénu a Arése a ostatní dvě mouřeníny. Právě podle nich dostal dům a lékárna, která se zde odedávna nacházela, své jméno. Lékárna v tomto domě fungovala od počátku 18. století až do roku 1945. Dnes se ve sklepních prostorách domu nachází restaurace, v přízemí pak vinárna a ve vyšších patrech nájemní byty.
Filipkův dvůr v Kateřinkách byl založen Krištofem Bzencem z Markvartovic v roce 1597. Svou dnešní podobu získal někdy v první polovině 18. století. Je to statek s obytným domem a hospodářskými budovami kolem obdélníkového dvora. V nárožích hlavní budovy jsou válcové dvoupatrové věže, zakončené cibulovitými báněmi. Je k ní taky přistavěna kaple Božího Těla.
a další stavby.
19. století
Palác Razumovských je palác s čestným dvorem v Opavě na Nádražním okruhu. Byl postaven v letech 1891–1893 pro rodinu ruských šlechticů Razumovských, kteří vlastnili v blízkém okolí statky. Autorem projektu byl významný vídeňský architekt Ludwig Tischler, sochařská výzdoba je dílem Johanna Müllera. Od roku 2010 v něm sídlí ředitelství Slezského zemského muzea.
Evangelický kostel v Lidické ulici – Základní kámen byl položen v roce 1896 a roku 1989 byla stavba z červených cihel v novogotickém slohu se secesními detaily ukončena. Kostel postavil arch. Julius Lundwall a dnes zde sídlí Zemský okresní archiv.
Klášter klarisek – palác zemské vlády, dnes zde sídlí Slezská univerzita.
Dívčí škola Řádu německých rytířů postavená v roce 1891 rakouským architektem Franzem Kachlerem.
Slezské zemské muzeum bylo založeno v roce 1814, nejstarší muzeum v ČR a třetí největší institucí svého druhu v České republice. Značný rozvoj zaznamenalo muzeum v době působení dr. Edmunda Wilhelma Brauna (1870–1957) coby kustoda a pozdějšího dlouholetého ředitele. Cílem E. W. Brauna bylo vybudovat muzeum moderního typu a ve své muzejní praxi uplatňoval propojení výzkumné, akviziční a prezentační činnosti. V té době muzeum shromažďovalo především uměleckohistorické sbírkové předměty a orientovalo se na špičkové evropské a světové umění. Slezské zemské muzeum v současnosti plní nejen funkci sbírkotvornou, vědeckou, kulturní a metodickou, ale současně nabízí návštěvníkům možnost zhlédnout 6 stálých expozic a během roku kolem 40 příležitostných výstav a mnoho dalších kulturních programů a akcí.
Slezské divadlo – základní kámen Zemského divadla v Opavě byl položen 1. května 1804. V roce 1909 musela být provedena další oprava a adaptace Městského divadla vynucená požárem. Interiér divadla byl proveden ve slohu Ludvíka XVI. Součástí divadla jsou dva soubory – činoherní a operní, a také zde probíhá baletní a koncertní činnost. Divadlo má ve svém repertoáru inscenace světových i českých autorů, které divák může znát i z jiných světových nebo domácích scén.
Janottovu vilu na Tyršově ulici koupil v roce 1893 syn významného opavského průmyslníka a politika Hugo Janotta a dvakrát ji nechal zrestaurovat. Dnes zde sídlí Slezské zemské muzeum a jeho sbírka knih je tvořena jako jedna z nejdůležitějších součástí muzea již od roku 1814. V současnosti obsahuje kromě běžného knižního fondu také jedinečnou sbírku děl spjatých se Slezskem. Jedinečný je i fond regionálních novin, od počátku 19. století do současnosti. Všechna díla ve sbírkách si zájemci mohou pročítat v badatelně knihovny, už se ale buduje i elektronický katalog, dostupný na internetových stránkách muzea.
Zdroj: http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/janottova-vila-rekonstrukce16102012.html
Počátek 20. století
Městský dům kultury Petra Bezruče (Obchodní a živnostenská komora)
Spořitelna
Budova bývalého Zemského finančního ředitelství
Budova bývalého Zemského ředitelství pošt a telegrafů (dnes Slezská univerzita)
Budova bývalé Státní banky
Jubilejní Schillerova škola
Marianum - Ústav kongregace Dcer božské lásky
Kaple Povýšení sv. Kříže
Vila Soví Hrádek
Domy na Olomoucké ulici
Další historizující a secesní domy
Moderní architektura
Obchodní dům Breda-WeinsteinKostel svaté HedvikyŠpalíček
Lassmannova vila
Dům MUDr. Martínka (Kateřinky - architekt Lubomír Šlapeta)
Vila Dr. Radima Hesse (architekti Čestmír a Lubomír Šlapeta)
Městské koupaliště