Památky a zajímavosti Tanvald
Nemovitou památkou v Tanvaldu je kaplička sv. Anny při cestě ze Smržovky u čp. 62. Dále se v Tanvaldu nachází pomník dělnických manifestací na vrchu Špičák a chata s rozhlednou.
Tanvaldská ozubnicová dráha je jednou z posledních normálněrozchodných ozubnicových železnic v Evropě. Spojuje obce Tanvald, Kořenov a Harrachov a tvoří část traťového oddílu 036.
Dráha byla postavena v roce 1902 se záměrem propojit stávající tratě Liberec-Tanvald a Železný Brod-Tanvald s plánovanou tratí Jelenia Góra-Kořenov (Zackenbahn), neboli propojit Rakousko-Uhersko s Pruskem. Po druhé světové válce bylo pruské Slezsko obsazeno Polskem a přeshraniční provoz byl zastaven. Po výměně území s Polskem byla česká část prodloužena až do Mýtin, přičleněných k obci Harrachov. Od 80. let 20. století je však běžný provoz na této dráze zabezpečován adhezně (tedy bez použití ozubnice). Ozubnicové lokomotivy se tak v současnosti používají pouze při nostalgických jízdách. S výjimkou několika příležitostných jízd v 90. letech 20. století a v rámci oslav stého výročí trati v roce 2002 nebyl obnoven ani přeshraniční provoz.
Rozhledna Tanvaldský Špičák
Zhruba od roku 1886 byla na vrcholu hory hospoda, která však v říjnu roku 1905 vyhořela. Dnešní kamennou rozhlednu nechal postavit Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory podle plánů architekta Roberta Hemmricha. Rozhledna, dokončená 4. července 1909, nesla na počest šedesátiletého výročí panování císaře Františka Josefa I. jméno Jubilejní rozhledna Františka Josefa I. Rok po rozhledně byl dostavěn také přilehlý hostinec. Dnešní podobu získala chata roku 1930.