Památky a zajímavosti Tachov
Dominantou celého města je kostel Nanebevzetí panny Marie, který byl původně vystavěn v raně gotickém stylu, v polovině 14. stol. rozšířen taktéž v gotickém slohu. Vnitřní zařízení kostela pochází z roku 1670. Kostel prošel v nedávné době rekonstrukcí, která byla z části hrazena evropskými fondy.
K zámeckému areálu se z obou stran připojují městské hradby, které patří k nejzachovalejším v republice. Jejich současná podoba pochází z přelomu 13. a 14. století. Hradby obklopují historický střed města v délce asi 700 m. Po obvodu tachovských hradeb stávalo 26 věží, které dosahovaly výšky 11 - 14 m. Do dnešních dnů se zachovalo 21 zachovalých věží, případně jejich viditelných fragmentů.
Významnou památkou je také Tachovský zámek, který vznikl přestavbou gotického hradu v 17. století. Roku 1664 přechází Tachov na Jana Antonína Losyho z Losimthalu. Losyové zahájili přestavbu hradu v prostorný čtyřkřídlý dvoupatrový barokní zámek. V roce 1770 zámek vyhořel a 14 let poté jej koupil J. J. Windischgrätz a dal přestavět. Nechal zbořit starou věž, ponechal pouze dvě dvoupatrová klasicistní křídla ve tvaru L s mansardovou střechou. Ze středověkého hradu se zachovalo zdivo sklepení. Dnešní stav je výsledkem generální opravy provedené v průběhu 70-80. let 20. stol. Zámek slouží jako radnice a základní umělecká škola.
Na náměstí stojí domy z 18. a 19. století a pozdně empírová kašna z 19. století.
Bývalý hřbitovní kostel sv. Václava byl postaven ve 14. století na místě původního románského v gotickém slohu, renezanční přestavba r. 1561, poslední úprava r. 1830. Dnešní podoba je goticko-renezanční.
Františkánský klášter byl založen v polovině 15. století na místě špitálu a převzal špitální kostelík sv. Máří Magdaleny. Po velkém požáru v r. 1748 byl kostel sv. Máří Magdaleny postaven nově v letech 1749-50. V klášteře je muzeum Českého lesa.
Barokní Husmannův mlýn pochází z roku 1645. V r. 2006-2007 obnoveno mlýnské kolo.
Mezi oblíbené vycházkové cíle ve městě patří také Alej k minerálnímu prameni v jihovýchodní části města. Budova pramene je nově opravená.
V lokalitě Vysoká nad městem najdeme od roku 1971 památník bitvy u Tachova, na Třešnovce v severní části města najdeme Mohylu, která je místem posledního odpočinku 232 obětí pochodu smrti, které na konci 2. světové války procházely územím Tachovska.