Historie obce Halže
První zmínky o Halži pocházejí z r. 1479. Ve vsi stávala tvrz, uváděná prvně r. 1529. J. F. Husmann, majitel tachovského panství, věnoval Halži v r. 1644 nově vybudovanému klášteru paulánů ve Světcích. Po zrušení kláštera v r. 1787 se z Halže stává samostatný statek a vystřídalo se zde několik majitelů. O sto let později získávají Halži Landwehrové z Wehrheimu a vlastnili ji až do odsunu německého obyvatelstva v r. 1945. Od 17. do 19. století se v místě zpracovávala perleť na knoflíky a drobné okrasné předměty a také železná ruda z místních nalezišť. Lokalitě vévodí kostel sv. Jana a Pavla, vystavěný v r. 1800, s věží z tesaných kvádrů dostavěnou r. 1805. Jihovýchodně od obce se nachází kaple sv. Jana Nepomuckého, vybudovaná v r. 1855. Pod ní se v hájku skrývá kaple sv. Kříže z r. 1888 s hrobkou Landwehrů. Svoji historickou hodnotu má také místní hřbitov, především některé jeho staré náhrobky vyhotovené místními kameníky z místního materiálu - lom v lese za vsí.
Nejvýraznější budovou obce býval zámek s kaplí sv.Rodiny, který byl v r. 1873 přestavěn v pseudorenezančním stylu a r.1906 rozšířen. K zámku přiléhal úpravný park s altánem. V r.1955 zámek vyhořel, r. 1959 byl rozbořen a r.1966 byly zbytky zámku odstraněny.
V r. 1930 měla vesnice 730 obyvatel, současný stav obyvatel se pohybuje okolo 780.
V Halži je obecní úřad, základní škola (1. stupeň), mateřská škola, kulturní dům, ordinace dětského a praktického lékaře, tři obchody, dvě restaurace, sportovní areál a přírodní koupaliště.
V jižní části Halže byly ve druhé polovině 20. století postaveny některé provozy: provoz rostlinné výroby, stavební středisko závodu Technický rozvoj Tachov, nová centrální kotelna a při silnici na Svobodku nová stáj pro skot. (V jižní části bylo postaveno několik také bytovek a v severní části nové ulice rodinných domků.) V západní části obce byla kasárna pohraničníků. Všechny tyto areály mají dnes nové využití. Nová výstavba tvář obce dosti necitelně poznamenala.
Mezi Ctiboří a Halží má společnost Agročas Částkov na pastvině bizony.