Památky a zajímavosti Milíře
Kostel sv. Petra a Pavla
Základní kámen byl položen 1814, na počátku devadesátých let byl opraven. Je v majetku Římskokatolické církve, slouží však pro místní občany pravoslavné víry.
Hřbitov
Je umístěn jižně od kostela a ležel na katastru bývalé obce Lučina. Je udržován a hřbitovní kaple má v současné době novou střechu a fasádu. Uprostřed hřbitova je kamenný kříž Zde je nutné uvést, že v první polovině 19. století působil ve zdejším kraji kameník Georg Böhm, který se narodil ve Svobodce a žil ve Studánce (zemřel 1853). Z jeho dílny mohou tedy pocházet kamenická díla z tohoto období. Typické jsou boží muka, křížky.
Pomníky, křížky, boží muka
Pomník padlým v 1. světové válce je na historickém středu obce u kostela, v roce 1996 byl renovován. Jsou zde uvedeni padlí z Milířů i přifařených obcí. Vedle pomníku je zbytek pomníku z černého leštěného kamene padlému občanu Milířů ve válce 1866.
Nejstarší křížek z roku 1827 se nachází u domu čp. 192, v vlevo od polní cesty na Mýto, poblíž bývalého čp. 1 je fundament kříže, který leží vedle. Typická jsou boží muka. Z roku 1852 jsou u domu čp. 109 (byla sem přenesena), další stojí u cesty u domu čp. 53 z roku 1815, další jsou vlevo uprostřed cesty mezi Milíři a Zadními Milíři a v lese za Zadními Milíři nad Lučním potokem. Křížky se nachází také vlevo od cesty z křižovatky z Lučiny do Milířů. Ve skupině stromů vlevo pod kótou 624,9 Pastvina je křížek z roku 1867 (Träger z bývalého čp. 61, a u cesty křížek z roku 1912 (Ueberlacker z bývalého čp. 62, u čp. 101 Milíře (Zadní) je rovněž křížek. Poslední hmotnou památkou po bývalé obci Lučina je kříž v lesním porostu u křižovatky. Patrně by se při bedlivém hledání našly ještě další.