Obecní znak
Základní informace
Kraj:Plzeňský
Okres:Tachov
Správní obvod:Tachov
GPS souřadnice:49.674878N, 12.673659E
Nadmořská výška:601 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1331 (693 let)
Katastrální výměra:5 065 ha
Počet obyvatel:1 193
PSČ:348 06
Adresa URL:www.mestoprimda.cz

Historie obce Přimda

Kdy se usadili první lidé v místě dnešní Přimdy, to se neví. Mohlo to být v 1. polovině 12. století, kdy se stavěl hrad, mohlo to být ale také už dříve. Nejstarší písemný doklad je z r. 1331, kdy král Jan Lucemburský udělil občanům Přimdy jistá práva.

Jako každé město byla i Přimda obehnána hradbami. Muselo se šetřit místem, vzdálenosti mezi budovami byly minimální, nebezpečí šíření požáru velké. k velikému požáru došlo r. 1585. Postižené Přimdě poskytlo sousedskou výpomoc město Weiden v Bavorsku.

Staré záznamy nám dokazují jak byla Přimda velká. R. 1592 zde bylo 82 usedlostí. Od tohoto roku je Přimda vedena jako město se všemi právy náležejícími městu. Po ukončení třicetileté války, v níž také Přimda utrpěla škody, zde bylo 79 domů, z toho 10 neobydlených. R. 1788 - 128 č.p., r. 1805 - 149 č.p., r. 1838 - 155 č.p., r. 1938 pak 244 č.p.

Výnos krále Jana Lucemburského nebyl jediným udělením práv městu a jeho obyvatelům. Také císař Matyáš udělil přimdským dne 17.7.1615 některé svobody. Např. právo volného pohybu (s vědomím vrchnosti), volné ženění synů a vdávání dcer, právo o rozhodování se svým majetkem.Vrchnosti zůstal jeden den roboty v době žní, poplatek za čepování vína (1 groš za vědro), konvice na ochutnávání z každého sudu vína. Dále povinnost poskytovat vrchnosti služby, za něž se ale platila odměna.Přimdští dostali od panovníků některá práva, ale to se nelíbilo vrchnosti a tak spory byly časté. Vrcholily v druhé polovině 16. století, kdy se přimdští postavili na stranu Chodů soudících se se Švamberky.

Mluví-li se v Čechách o Chodech, představí si většina lidí Domažlicko. Chodové byli ale i v Českém Lese. Dokazují to některé místní názvy jako Chodová Planá, Maršovy Chody. Řetěz chodských sídlišť začali zakládat čeští králové počátkem 14. století. v blízkosti Přimdy byly tyto chodské vesnice: Jadruž, Kundratice, Třískolupy, Rájov, Orlov, Bezděkov, Bonětice, Bohuslav, Hoštka. Chodové dostali za strážní službu některá práva. Právo volného stěhování, vaření piva, provozování řemesel, která si sami zvolí. v celém království byly osvobozeni od placení mýta a cla. Dále měli právo využívat les. Nejdůležitější právo bylo, že nemuseli chodit na robotu. Chodové v okolí Přimdy ztratili svá práva v 16. století.

Čeští Chodové se snažili zabránit zakládání nových německých vesnic a omezovali hospodaření v nich. Němci se proto více věnovali výrobě skla a zpracování železa. Později byli strážní službou pověřováni i Němci, takže zde byli Chodové obou národností.

Přimdští obyvatelé se chtěli zbavit nadvlády Švamberků. Dne 30.7. 1596 dostalo město Přimda dopis z císařské kanceláře potvrzující svobodu města Přimda. Měli podléhat přímo císaři a jemu také splácet výkupné. Brzy se ale ukázalo, že toho nejsou schopni a když ani města Tachov a Stříbro nemohly Přimdě penězi pomoci, prodal císař r. 1601 město a panství Andreasu Lindlovi.

Západně od Přimdy byla dvě sídliště. Mílov se uchoval, Pytlíkov nacházející se v prostoru serpentin silnice vedoucí směrem do Rozvadova, byl vypálen v husitských válkách. Pytlíkov založili Češi. Mílov (německý název Mühlloch) asi Němci. Název je asi odvozen od 4 mlýnů, které tam stály. První záznam o Mílově je z r. 1540.

Městečko Přimda ležící v sedle, je na rozvodí povodí Dunaje a Labe. Mělo vždy potíže se zásobováním vodou. První vodovod svážející vodu z různých pramenů na svazích Přimdy do dřevěné kašny na náměstí, nechal vybudovat na vlastní náklady přimdský občan Jan Tomas Waldvogel, řečený Janků. Byl to úřední písař a správně švamberského panství. Za věrné služby dostal kromě osobní svobody dědičný statek v Mílově, kde směl chovat až 500 ovcí a 50 kusů hovězího dobytka. Byl také vlastníkem mlýna v Mílově, dvora v Bělé nad Radbuzou, lesů u Hoštky a přikoupil si Železnou. Císaři sloužil Waldvogel jako úředník celnice, která v té době byla ještě na Přimdě.

Voda z nového vodovodu vydatně pomohla při hašení požáru r. 1585. Prameny na úpatí Přimdy nebyly ale tak vydatné, aby stačily zásobovat Přimdu v období sucha. Pak se musela voda dovážet z kašny u silnice k Rozvadovu. Kromě kašny na náměstí byla ještě jedna kašna v blízkosti dnešního hotelu Přimda, zásobovaná pramenem pod Šibeničním vrchem.

Jako zásoba vody pro hašení požáru sloužil také rybníček v údolí po Přimdou směrem k Mílovu. Byl zřízen r. 1840.

V r. 1932 si nechal postavit vlastní vodovod majitel dvora, stojícího v místě dnešního čerpadla pohonných hmot. Vodu z údolí čerpal pomocí elektrického motoru.

Od r. 1930 se vícekrát uvažovalo o zlepšení zásobování Přimdy vodou, ale nebyly potřebné peníze. Nedostatek vody znemožňoval rozvoj Přimdy. Na této překážce ztroskotal třeba záměr na výstavbu zotavovny Mariánsko-lázeňskou společností. Vyřešení zásobování vodou si muselo ještě hodně dlouho počkat.

Nedostatek vody nebyl ovšem jen na vlastní Přimdě. Václavský rybník pod Přimdou nebyl schopen pokrýt potřebu vody pro pohon průmyslových objektů stojících pod rybníkem ve Frauenthalu. Proto byl r. 1838 vybudován 10 km dlouhý Apolenský příkop přivádějící do Václavského rybníka vodu ze vzdálenější oblasti. Údajně byl tento příkop používán i k plavení dříví do Frauenthalu.

První žárovka se na Přimdě rozzářila 5.2.1925. Větší počet obyvatel neměl o připojení na elektrickou síť zájem. Nelze se tomu tak dalece divit. Za 1kWh se platilo 4,50Kč a to nebylo tehdy málo.

Válečné události se dotkly Přimdy několikrát. Byly to husitské války, válka třicetiletá. R. 1632 bojovali Švédové s Valštějnovou armádou u Rozvadova. Císařští utrpěli citelné ztráty. Krvavé pole u Rozvadova má své jméno od této bitvy. R. 1735 táhlo přes Přimdu 13.000 ruských vojáků na západ. Jednalo se o tzv. polský trůnní spor. Do let 1741-48 spadá válka o tzv. dědictví rakouské. Bojovalo se nedaleko Přimdy.

Největší pohromou pro Přimdu přinesl 20. duben 1945. Od počátku dubna bylo na Přimdě umístěno asi 200 německých vojáků. Náměstí a ulice byly plné jejich vojenské techniky. Není tedy divu, že sen častěji zamířila spojenecká letadla. Když 20.dubna zahájili němečtí kulometčíci na rozkaz majora, sedícího v bezpečí budovy soudu, palbu na spojenecká letadla, odpověděli piloti palbou zápalnou municí na střed města. Lidé byli ukryti ve sklepích, nebyly tedy ztráty na životech, ale popelem lehla větší část města. v té době bylo na Přimdě ubytováno asi 1 000 Němců evakuovaných z Poruří postiženého bombardováním. Za 2. svět. války měl být východně od Přimdy pracovní tábor. Asi 150 vězňů zpracovávalo dřevo v lese.

K pohromám, které kdy postihly Přimdu, patří i neúrody a následující hlad, k němuž s  r. 1772 přidal i mor. Dalšími hladovými léty bylo období 1816-1817 R. 1847 stoupla prudce cena obilí. Spekulanti je vyváželi do Bavorska. Přimdští a obyvatelé sousedních vesnic se tomu snažili zabránit. Docházelo ke krvavým srážkám mezi místními lidmi a vojáky doprovázejícím transporty.

V r. 1883 propukla na Přimdě tyfová epidemie, jíž padlo za oběť několik lidí. Okresní fyzik doporučil přeložení hřbitova. Protože nebyly peníze, udělala se jen malá úprava.

Celnice byla na Přimdě do r. 1613. Už předtím usilovaly císařské úřady o zřízení nové celnice na Rozvadově, která by nahradila celnice na Přimdě, v Hoštce a Nové Vsi. Majitel Rozvadova Sebastian ze Švamberka nechtěl povolit postavení celnice na svém území a ani císařské úřady jej k tomu nemohly donutit. Teprve po delším dohadování šlechtic vyslovil souhlas. Menší překážkou zřejmě bylo i to, že se musel najít někdo kdo by byl ochoten žít v tehdejším Rozvadově a uměl přitom číst a psát. Po třicetileté válce byla celnice na Přimdě obnovena a ještě r. 1838 zde byl c.k. celní kontrolní úřad.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Přimda

Počasí meteostanice Horšovský Týn

Vzdálenost meteostanice od obce Přimda: 25 km

Poslední data: 21.11.2024 22:00

Umístění: 396 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Horšovský Týn

Teplota
-2,0
°C
Zdánlivá teplota
-4,5
°C
Rosný bod
-2,8
°C
Vlhkost
93,6
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
993,6
hPa
Směr větru
JV
Rychlost větru
0,0
m/s
Nárazový vítr
0,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Horšovský Týn

Dnes
-2/1
°C
Zítra
-2/0
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Přimda se také nachází

Bělá nad Radbuzou

Bělá nad Radbuzou

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (J)
Počet obyvatel: 1 653

/
Bezděkov

Bezděkov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Bor

Bor

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 3 650

/
Borek

Borek

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Částkov

Částkov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 335

/
Čečín

Čečín

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Černá Hora

Černá Hora

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Dehetná

Dehetná

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Diana

Diana

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Doly

Doly

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Dubec

Dubec

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Hošťka

Hošťka

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (SZ)
Počet obyvatel: 409

/
Jadruž

Jadruž

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 5 km (JV)

/
Kundratice

Kundratice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (V)

/
Labuť

Labuť

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 4 km (S)

/
Lužná

Lužná

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Malé Dvorce

Malé Dvorce

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 4 km (JV)

/
Málkov

Málkov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (J)

/
Maršovy Chody

Maršovy Chody

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Mchov

Mchov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Milíře

Milíře

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 4 km (Z)

/
Mlýnec

Mlýnec

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 4 km (SV)

/
Muckov

Muckov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 5 km (V)

/
Nová Ves

Nová Ves

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Nové Domky

Nové Domky

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Nové Sedliště

Nové Sedliště

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Nový Dvůr

Nový Dvůr

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Pavlíkov

Pavlíkov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Rájov

Rájov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 4 km (JV)

/
Rozcestí

Rozcestí

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Rozvadov

Rozvadov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 587

/
Souměř

Souměř

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (V)

/
Staré Sedliště

Staré Sedliště

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 1 238

/
Stráž

Stráž

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 1 229

/
Svatá Kateřina

Svatá Kateřina

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Třemešné

Třemešné

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (J)
Počet obyvatel: 361

/
Třískolupy

Třískolupy

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 5 km (JV)

/ /
Úšava

Úšava

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Valcha

Valcha

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Velké Dvorce

Velké Dvorce

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 2 km (V)

/
Vysočany

Vysočany

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Žebráky

Žebráky

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (SZ)


Reklama
Víte že?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

UNESCO - Praha

UNESCO - Praha je ve vzdušné vzdálenosti 133 km od obce Přimda?

Praha – historické centrum bylo na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsáno v roce 1992.

Arboretum Americká zahrada

Arboretum Americká zahrada je ve vzdušné vzdálenosti 42 km od obce Přimda?

Národní přírodní památka Americká zahrada se nachází v lesním komplexu Žďár pod rozhlednou Bolfánek, zhruba 2 km od Chudenic a byla vyhlášena chráněným územím v roce 1969 Ministerstvem kultury.

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Přimda snížil o 34?

Čerchov (1042 m)

Čerchov (1042 m) je ve vzdušné vzdálenosti 33 km od obce Přimda?

Nejvyšší hora Českého lesa – Čerchov – se vypíná zhruba 2 km od německých hranic přibližně 12 km jihozápadně od Domažlic

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Zřícenina hradu Přimda

Přimda je zřícenina nejstaršího známého kamenného hradu na území ČR. Nachází se nad městem Přimda v okrese Tachov, na stejnojmenném kopci Přimda (848 m n. m.).

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejvyšším bodem v Plzeňském kraji je Velká Mokrůvka (1 370 m n.m.), pohoří Šumavy, nejnižším bodem je údolí Berounky (250 m n.m.) v místě, kde řeka opouští území kraje?

Boskovické stezky

Boskovické stezky je ve vzdušné vzdálenosti 290 km od obce Přimda?

Přijeďte si vyzkoušet singltraily pro vyznavače terénní cyklistiky o celkové délce 9,61 km, které se nacházejí 2,5 km severovýchodně od centra města Boskovice v prostoru smíšeného lesa Doubravy poblíž Westernového městečka.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Cheb

Nejbližší obec nad 20 000 obyvatel je Cheb s 28 091 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 50 km?

Cheb je společenským, kulturním a hospodářským centrem západu Čech a spadají pod něj tyto části: Bříza, Cetnov, Dolní Dvory, Dřenice, Háje, Horní Dvory, Hradiště, Hrozňatov, Cheb, Chvoječná, Jindřichov, Klest, Loužek, Pelhřimov, Podhoří, Podhrad, Skalka, Střížov a Tršnice.

Název obce Přimda se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Ke dni 26.3.2021 žilo v Plzeňském kraji 581 436 obyvatel, z toho 288 879 mužů a 292 557 žen?

Reklama