Historie obce Číhošť
Přesné datum vzniku obce není možno doložit, ale kronikář Hájek se ve své kronice zmiňuje o tom, že již v roce 1140 zde stávala tvrz. Poprvé je v historických pramenech doložena zmínka o Číhošti v roce 1347, kdy se zde připomíná Ctibor s predikátem z Číhoště.
Pověst vypráví, že se na zdejší tvrzi sešli urození páni z okolních panství k oslavě. Jeden z nich byl docela cizí. Ostatní se stále vyptávali "čí že je host" - tak prý vznikl základ pro pozdější pojmenování obce. Jiný zdroj ale říká, že název vznikl od staročeského jména "Číh" - což bylo jméno místního pána. Další část "hošť" - prý znamená vlastník.V roce 1892 byl v obci založen Sbor dobrovolných hasičů. V současnosti je jednotka JPO III. zařazena do IZS. Elektřina byla do obce rozvedena v roce 1929.
Původně byl kolem kostela hřbitov. V roce 1948 bylo prostranství před kostelem oploceno a vybudována brána. V té době zde působil farář Josef Toufar. Psal se rok 1949, bylo13 dní do Štědrého dne a v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie se sloužila mše svatá. Tehdy poprvé se vychýlil oltářní kříž, a to o celých 45º. Tento jev se opakoval ještě několik dalších dnů. Zpráva o zázraku se rychle rozšířila a do Číhoště přijíždělo velké množství věřících i církevních hodnostářů. To však těžko nesl vládnoucí komunistický režim. 28. ledna byl farář Toufar zatčen příslušníky Státní bezpečnosti a umučen. Zemřel 25. února ve věku osmačtyřiceti let. Na památku umučeného faráře Josefa Toufara a dalších stíhaných kněží byl na nádvoří kostela v Číhošti 22. září 1990 slavnostně odhalen pomník. Autorem pomníku je akademický sochař Roman Podrázský z Přibyslavi.