Památky a zajímavosti Smržovka
Kostel sv. Archanděla Michaela, pozdně barokní dominanta širokého okolí, stojí na Kostelním vrchu ve výšce 649 m n. m., kde vévodí celé Smržovce. Na Jablonecku je považován za významnou stavební památku, je součástí Ústředního seznamu kulturních památek ČR a v roce 2004 byl zařazen do Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury České republiky.
Kostel byl vybudován podle původního architektonického návrhu Antonína K. Schmidta ovlivněného kostelem sv. Jana na Skalce v Praze od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Na vypracování plánů pracoval A. K. Schmidt do roku 1766 a stavbu vedl řadu dalších let, než ji později převzal a roku 1781 dokončil jiný architekt.
Objekt je jednolodní s obdélným presbyteriem. Loď kostela byla vyzdvižena na půdorysu protáhlého osmiúhelníku s pilířovými kaplemi a oratořemi na kratších stranách a s obdélnými nehlubokými rameny na podélných stranách. Západní průčelí tvoří hranolová věž.
K zajímavostem patří smržovský viadukt, jeden z nejkrásnějších železničních viaduktů v České republice. Již za hlavním smržovským nádražím je hluboké údolí, které viadukt přemosťuje. Nabízí se oku lahodící pohled na výjimečnou vyváženost umělé stavby s okolní krajinou.
Stavba byla zahájena v roce 1893 a dokončena v roce 1894. Použita byla kvalitní žula splňující potřebné nároky pevnosti a vzhledu. Kvalitu práce tehdejších stavitelů, zkušených italských mostařů a tunelářů, prokázal čas. První oprava viaduktu od jeho uvedení do provozu proběhla v roce 2008.
Základní technické údaje:
ViaduktViadukt má celkem 9 otvorů přemostěných půlkruhovými kamennými klenbami a jeho délka včetně opěr je 123,5 metru. Vlastní přemostění je 116,5 metru a výška 26,5 metru. Volná výška nad terénem je 23,25 metru, nad silnicí 21,4 metru, nad vodotečí 23,5 metru.
Zámek
Jedná se o architektonicky nevýraznou přízemní budovu s mansardovou střechou, v níž mimo jiné naleznete i Muzeum místní historie. Pakliže budete cestovat vlakem, tak vězte, že se nachází přímo pod nádražím.
Zámeček si pro příležitostné pobyty zbudovali kolem roku 1703 Desfoursové. V sousedství, na místě dnešního obchodního domu, se nacházel ještě Panský dům s věží a hospodářské budovy.
V současnosti je jednou z položek ve známém restitučním sporu mezi státem a dědici Karla Des Fours-Walderode.
Rozhledna Černá studnice
Již v roce 1885 zde Liberecký horský spolek vybavil dvě skalky zábradlím a plošinou, a ty pak sloužily výhledu. Pouze s tím se ale nehodlala smířit Jablonecká sekce horského spolku, a po svém oddělení od Libereckého ústředí Německého horského spolku, vypracovala plán na stavbu kamenné věže. Takové, která by opravdu reprezentovala. Projektem byl pověřen architekt Robert Hemmrich a samotnou stavbou stavitel Corazza. 14.8.1905 byla rozhledna i s chatou dokončena a předána veřejnosti. Věž je vysoká 26m , její stěny jsou u paty široké 1,6m a některé žulové dílce váží až tři tuny. Nahoru vede celkem 91 schodů a prosklenými dveřmi vystoupíte postupně do čtyřech ochozů ze kterých je, jak jinak, impozantní výhled. Pro důkaz klikněte na okénko "výhled". Je vidět celý Jablonec a 75% Liberce a celý Ještědský hřeben. Na druhé straně jsou naše nejvyšší hory Krkonoše , a samozřejmě také Jizerské hory. Dále pak Český ráj a třeba i hrad Bezděz.
www.rozhledna.eu