Historie obce Chotěboř
Na základě dochovaných fragmentů zdiva pozdně románského kostelíka lze předpokládat, že první osada zde stála už ve 12. století. Jako první majitel zdejšího panství je v roce 1265 uváděn Smil z Lichtemburka, kterému v Chotěboři i na dalších místech Českomoravské vysočiny patřily stříbrné doly. Právě doly byly příčinou toho, že kolem roku 1329 koupil Chotěboř Jan Lucemburský, který jí roku 1331 udělil jihlavské městské právo, a tak povýšil Chotěboř na královské město.
Za vlády Karla IV. byla Chotěboř prohlášena za věnné město českých královen. Další privilegia získala od Ladislava Pohrobka a Jiřího z Poděbrad. Roku 1421 bylo město obsazeno táborským husitou Petrem Hromádkou z Jistebnice, který se stal městským hejtmanem a byl jím až do doby, než proti němu vytáhlo panské vojsko. Ačkoli se husité vzdali, nebyl jim dovolen odchod z města a na 300 zajatců bylo upáleno ve třech chotěbořských stodolách. Petr Hromádka byl poté popraven v Chrudimi. Za to se husité pomstili vypálením benediktinského kláštera v blízkém Vilémově.
Na konci 15. století získal Chotěboř Mikuláš ml. Trčka z Lípy, a tak se stala městem poddanským. Trčkové přispěli k hospodářskému rozkvětu města, zejména k rozvoji soukenictví a tkalcovství, založili v Chotěboři špitál, masné krámy a několik rybníků.
Během třicetileté války bylo město značně poničeno a též pokatoličtěno. V roce 1683 vlastnil chotěbořské panství hrabě Vilém Leopold Kinský, který nechal v Chotěboři vystavět barokní zámek s kaplí Nejsvětější Trojice.
V 18. století se v Chotěboři vystřídala celá řada majitelů a roku 1808 převzal panství Josef Vančura z Řehnic. Od roku 1836 patřilo město Dobřenským z Dobřenic.
V místním zámku, který dal postavit na místě staré tvrze v létech 1701–1702 hrabě Kinský v barokním stylu, se vystřídala řada šlechtických rodů. Poslední z nich, Dobrzenští z Dobrzenic získali zámek v roce 1847 a v nedávné době jim byl vrácen.
V 19. století se ráz města velmi změnil v důsledku četných požárů, jimiž byla zničena řada domů na náměstí a kostel. Domy tak navždy přišly o svá podloubí. V roce 1850 se stala Chotěboř správním a soudním střediskem okresu. Roku 1871 byla dobudována železniční trať spojující Pardubice a Havlíčkův Brod.