Historie obce Libňatov
Obec byla založena v první polovině 13. století vymýcením místních hlubokých lesů a její název Libňatov (dříve Ljubnatóv, Libnětov) se nejspíše odvozuje od osobního jména Libňata.
Od počátku obec patřila Litobořským ze Chlumu, např. Václav ze Chlumu zapsal své manželce Kateřině věno nejen na Hořičkách, ale i v Libňatově (1433-1448), což dokazuje společnou všeobecně se prolínající historii celého okolí (Hořičky, Litoboř).
Roku 1461 prodal Jiřík z Chlumu, seděním na tvrzi v Litoboři, Pavlovi v Libnětově šest prutů rolí svobodných s rychtou a krčmou.
První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1479.
Libňatov potom náležel k panství ryzmburskému i s pustou vsí Výrovem, jež se nacházela na území dnešního lesa Vejroviny, který dnes leží na katastru Křižanova, místní části obce Hořiček.
V rozmezí let 1516-1519 byla obec Petrem Adršpachem z Dubé a z Náchoda prodána spolu s okolními obcemi a pustým hradem Vízmburkem Janu Špetlovi z Janovic.
Při prodeji zboží rýzmburského roku 1534 připadl Libňatov Janovi z Pernštejna, který po desetiletém špatném hospodaření prodal celá panství Rýzmburk a Skály Bernartovi Žehušickému z Nestajova, čímž se obec dostala do panství náchodského.
Katastr obce byl postupem času měněn. Roku 1773 bylo od smiřického panství odkoupeno okolí kopce Kopna (582,4 m n. m.) a právě odtud pochází pojmenování dalšího kopce - Smiřické stráně (569,4 m n. m.).
Pod náchodským panstvím se obec rozvíjela rychleji než v předchozích obdobích a nedala se ve srovnání s okolními vesnicemi nikterak zahanbit. Již roku 1773 zde byla založena škola, pro níž byla o 16 let později vystavěna nová budova. Protože tamní místo zv. Ohrada bylo nesmírně vlhké a tehdy nebyly známé dnešní stavební postupy i materiály, tak tamní škola brzy zchátrala a musela být v roce 1808 vybudována nová, v níž se učilo až do roku 1891, kdy byla vystavěna úplně nová budova, která existuje dodnes.
Z Libňatova pocházel i dopadený člen lupičské bandy bratří Špetlů - Wayhl, díky němuž byla pochytána celá banda a tři její členové u Mezilečí zlynčováni. A Libňatov se vyskytuje i v Poštovské pohádce Karla Čapka, v níž pošťák Kolbaba najde adresátku zamilovaného dopisu bez adresy - Mařenku - právě v Libňatově.