Památky a zajímavosti Choteč
Z historických památek v Chotči stojí za zhlédnutí na hřbitově postavený kostel sv. Mikuláše a naproti v zahradě stojící novorenesanční objekt bývalé fary. Ten v sobě skrývá jádro někdejší chotečské tvrze, která zde stála v 16. století. Ve sklepě se zachovala profilovaná ostění, zbytek portálu a deska s datem 1562. Rovněž přilehlé hospodářské stavení pochází ze 16. století. Tvrz dal v roce 1562 postavit Mikuláš Kule z Chotče. Majitelé se často střídali, až roku 1644 získal Choteč pavlánský klášter v Nové Pace. Pavláni tvrz v polovině 18. století přestavěli na barokní zámeček, který po zrušení řádu v roce 1789 sloužil jako fara. Koncem 19. století byl zbořen a nahrazen dnešní budovou.
V Chotči se dochovalo také několik lidových roubených domů s vyřezávanými lomenicemi.
Na domě č.p. 4 je instalovaná pamětní deska, připomínající rodný domek Jana Křtitele Kuchaře, významného autora řady varhanních skladeb, dlouholetého varhaníka strahovského kláštera, kapelníka orchestru stavovského divadla a současníka W. A. Mozarta.
Na hřbitově je pomník bratrů Majorových, kteří se zapsaly do historie české publicistiky a politiky.
Na návsi je pomník padlým z I. Světové války.
Mlýn zvaný podle prvního doloženého mlynáře Měchurův, či častěji podle posledních majitelů, rodiny Veselých, najdeme na východním okraji obce. Mlýn leží na trase podél Radotínského potoka. Kdy byl mlýn založen nevíme. Jisté je, že na tomto dominikálním mlýnu od roku 1666 hospodařil mlynář Matouš Měchura z nedaleké Chýnice. Měchurové zde žili a hospodařili do třetiny 18. století. Ze starého a váženého mlynářského rodu Měchurů pochází např. i žena Františka Palackého, sestra hudebního skladatele Eugena Leopolda. Roku 1737 mlýn koupil od vrchnosti - hradčanské kapituly Všech svatých - mlynář Václav Váňa, vrchnost si však nadále ponechala právo rozhodovat o majiteli mlýna, včetně práva předkupního. V průběhu 18. století mlýn několikrát změnil mlynáře, až jej roku 1776 koupili Václav a Františka Veselí. Jejich potomci zde nepřetržitě žijí po sedm generací a vlastní mlýn dodnes. Roku 1928 bylo vodní kolo doplněno elektromotorem, v roce 1942 byla instalována Francisova turbína. Od roku 1931 byla vedle mlýna pekárna. Mlýn pracoval až do roku 1950. Dnes je, díky současnému majiteli Zdeňku Veselému, opět schopen provozu. V letech 1992 - 1994 se majitel pokusil obnovit pravidelné mletí na zachovalém vybavení z 30. - 40. let 20. století, dnes mlýn slouží příležitostně.