Památky a zajímavosti Malé Svatoňovice
Dominantou náměstí v obci Malé Svatoňovice je barokní kostel Sedmi radostí Panny Marie. Kostel dala postavit v roce 1731 tehdejší majitelka náchodského panství Anna Marie Viktorie Piccolomini do Aragona na místě jednoduché dřevěné kapličky poblíž studánky, provázené pověstí o zázračné schopnosti uzdravení nemocných.
Atmosféru náměstí a romantickou pověst o studánce citlivě doplňuje procházka Mariánským sadem – lesoparkem poblíž kostela. Byl zbudován v letech 1891–1893 zásluhou Spolku pro zvelebení poutního místa. Tvoří ho 7 kapliček, křížová cesta se 14 dřevěnými kříži s vyobrazením zastavení Ježíše Krista a Boží hrob, uvnitř vyzdobený araukarity a sochou – tělo Ježíše Krista od řezbáře A. Suchardy z Nové Paky.
V roce 1890 se v Malých Svatoňovicích narodil spisovatel a novinář Karel Čapek.
Na náměstí je od roku 1946 v jeho rodném domě zřízeno Muzeum bratří Čapků, je zde také jejich sousoší.
Muzeum bratří Čapků bylo založeno v roce 1946. Tehdy byla v Malých Svatoňovicích uspořádána výstava o životě a díle bratří Čapků, která se stala základem muzea. Expozice prošly několika reinstalacemi, poslední rozsáhlé úpravy pocházejí z let 1972–1978.
Muzeum bratří Čapků tvoří samostatné expozice:
- V prvním patře umístěná expozice Karla Čapka představuje jeho publikační činnost, korespondenci, rodinné fotografie, rodnou obec a dobové dokumenty. Zajímavé jsou ukázky rukopisu Karla Čapka a jeho přátel.
Představena je i činnost novinářská, například ukázky fejetonů a originály kreseb z cestopisů.
- Expozici Josefa Čapka ve druhém patře tvoří reprezentační soubor dvaceti olejomaleb, který je unikátním průřezem celou tvorbou Josefa Čapka od počátku umělcovy tvorby přes údobí kubistické až k závěrečnému protifašisticky laděném dílu. Vystaveny jsou též kresby a grafika, nechybějí životopisná data a přehled literární tvorby.
Vstup do muzea tvoří soubor uměleckých fotografií profesora Zdenko Feyfara, inspirovaný krajinou Svatoňovicka.