Historie obce Jičín
Na území dnešního Jičína a v jeho okolí je zaznamenáno osídlení již v mladší době kamenné. V době římské zde žili Keltové, kteří zanechali šperky, nástroje a další předměty, které lze mimo jiné zhlédnout v jičínském muzeu. Po nich osídlili oblast Slované, rod Slavníkovců - ti byli vyvražděni roku 995.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1293 z listu Guty, manželky Václava II., jednalo se o královské město. V této době se ve městě rozvinuly obchod a řemeslnictví, byly postaveny první gotické stavby, jako kostel sv. Ignáce. Roku 1337 prodává český král Jan Lucemburský město šlechtickému rodu Vartenberků, kteří zakládali v okolí města nové vsi a zasloužili se o jeho další rozvoj. V době renesance vládli městu Trčkové z Lípy - za jejich vlády byla vystavěna Valdická brána. Dále pak město vlastnili Smiřičtí, ti se zase zasloužili o výstavbu jičínského zámku. Po bitvě na Bílé hoře si Jičín za svoje sídlo vybírá Albrecht z Valdštejna, který zve italské architekty, kteří dále město zvelebují - například barokním kostelem sv. Jakuba. Po vévodově smrti je Jičín pleněn švédskými i císařskými vojsky. Stejně jako zbytek českých zemí je násilně rekatolizován. Působí zde jezuité, kteří zakládají jezuitskou kolej. Působí zde Bohuslav Balbín. Jičín se později stává jedním z center českého národního obrození, na zdejším gymnáziu například učil František Ladislav Rieger. Na konci 19. století zde vzniká závod Agrostroj, který byl velmi úspěšný za první republiky i za socialismu a v omezené míře funguje dodnes. V roce 1866 se městem přežene Prusko-rakouská válka.
Během první československé republiky zažívá město další rozkvět, vzniká například dnes luxusní čtvrť Čeřovka. Působí zde architekt Čeněk Musil či spisovatel Václav Čtvrtek. Roku 1939 je město stejně jako zbytek okleštěných českých zemí obsazeno německými vojsky, je zde vytvořen okres „Jitschin". Po roce 1946 dochází k znárodňování velkých závodů. V roce 1968 přijíždějí vojska zemí Varšavské smlouvy a polští vojáci zastřelí na Letné milenecký pár. Velkou základnu mají sovětská vojska až do roku 1991 v historických kasárnách. S rokem 1989 přichází privatizace státních společností. Město se opět rozvíjí za starostování pozdějšího senátora Jiřího Lišky. Ve městě vzniká nová průmyslová zóna, začíná rozsáhlá rekonstrukce města včetně památek, která trvá dodnes.