Památky a zajímavosti Jičín
Pro množství historických památek, od gotických až po prvorepublikové, stejně tak pro polohu v Českém ráji, bývá Jičín turisticky velmi vyhledávaným místem a bývá považován za jedno z nejkrásnějších měst České republiky.
- Valdštejnovo náměstí
- Valdická brána
- Zámek
- Kostel sv. Jakuba
- Jezuitský klášter na náměstí Svobody
- Vodárna
- Kostel sv. Ignáce
- Kostel Všech svatých
- Kaplička sv. Magdaleny
- Pomník Karla Havlíčka Borovského
- Pomník Mistra Jana Husa
- Českobratrská fara
- Lipová alej, zasazená na příkaz Albrechta z Valdštejna
- Regionální muzeum a galerie Jičín na Valdštejnově náměstí
- Městské opevnění (s Valdickou bránou)
- Kašna Amfitrite
- Lepařovo gymnázium
- Městské lázně
- Vila Dóry Němcové
- Kostel Matky Boží Bolestné
- Marečkova vila
- Arciděkanství
- Jezuitská nemocnice a lékárna
- Harrachovský dům
- Synagoga
- Socha sv. Václava
- Biograf Český ráj
- Rozhledna Milohlídka na Čeřovce
Valdštejnský zámek na náměstí v Jičíně neinformovaný návštěvník snadno přehlédne. Je součástí budov tvořících náměstí a na první pohled s nimi splývá. Stojí však zato blíže se s ním seznámit a třeba jen nahlédnout do zámeckého parku.
Zámek je jednou z nejrozsáhlejších staveb ranného baroka.
Od roku 1487 byl v držení rodu Trčků. Smiřickým náležel od roku 1607. Za jejich působení bylo vybudováno druhé patro a arkádové nádvoří, které však bylo za Valdšteina přestavěno. Za Smiřických došlo v zámku k výbuchu střelného prachu. Vladštejn převzal jičínské panství do vlastnictví 17.2.1623. Od roku 1637 přešlo toto zboží do rukou Tieffenbachů, dále Šternberků a nakonec Truttmansdorfů.
V současné době je zde okresní muzeum a galerie, stálá výstava střeleckých terčů ostrostřelců a stálá expozice z díla akademického malíře Radka Pilaře, autora pohádkových postaviček Rumcajse, Manky a Cipíska.
Valdštejnská lodžie - zámek Libosad
Valdštejnská lodžie, neboli zámek Libosad, je lemován parkem a za ní Čestný dvůr. Celý komplex je původně raně barokní stavba projektovaná před rokem 1630. Zbudován byl v letech 1630–34, klasicistně byl opraven po roce 1768. Mansardová střecha. V roce 1813 zbudována kašírovaná klenba arkád, potom postupně pustla a další opravy proběhly až v 19. století. Čestný dvůr před lodžií tvoří trojkřídlý přízemní objekt, sloužící snad jako obydlí služebnictva, konírny, sklady a kuchyně. Před samotnou lodžií v celé šíři je volné dvouramenné schodiště. Za lodžií je přízemní budova se dvěmi sklenutými podjezdy.
Biograf Český ráj
Budova kina, známého dnes jako Biograf Český ráj, poutá pozornost každého kolemjdoucího. Je solitérem, stojí v ulici 17. listopadu nenapojena na žádnou jinou stavbu a hned zaujme svou unikátní podobou. V polovině roku 2018 byl Biograf Český ráj znovuotevřen po komplexní rekonstrukci za více než 40 milionů Kč, která mu vrátila prvorepublikovou vizáž a učinila z něj jednu z dominant města. Jičínský biograf znají celé generace místních obyvatel.
Už před začátkem rekonstrukce, kdy se budova a její správci potýkali s narušenou statikou a nešetrnými stavebními zásahy z dob socialismu, bylo jičínské kino jedním z nejnavštěvovanějších v republice. Nyní, po otevření divákům, je zájem ještě vyšší. Hosté však jistě chodí nejen za filmovým zážitkem, umocněným moderními promítacími technologiemi, ale také si chtějí užít samotnou budovu. Přejí si zažít atmosféru prvorepublikového biografu.
Rozhledna Milohlídka
Na severním okraji města Jičín nalezneme kopec Čeřovka (336 m) a na něm rozhlednu Milohlídka, která je nejstarší doposud stojící vyhlídkovou stavbou východních Čech. Její stavbu inicioval jičínský krajský hejtman Hansgirg z darů bohatých měšťanů a v tomto případě nešlo jej o samotnou rozhlednu, ale také o poskytnutí práce a obživy těm nejchudším, kteří se na stavbě podíleli. Datum výstavby připomíná i nápis nad vchodem do věže: „Vystavena ochotou spanilých dárců Milohlídka, v úlevu nuznoživých, k rozkoši krasolibé, 1843."
Opravdu oblíbeným místem se ale rozhledna (v podobě dvoupatrové kamenné věže) stala až na konci 19. století, kdy zde městský okrašlovací spolek nechal parkově upravit celé okolí. Navíc byla zbudována opěrná zeď, která zajišťovala přístupovou cestu k rozhledně. Stavba se totiž nachází na okraji bývalého čedičového lomu, kde bylo dokonce kdysi zbudováno přírodní divadlo.
I když Milohlídka nabízí díky okolním stromům pouze omezené výhledy, má stále své romantické kouzlo a láká k procházkám a výstupu. A že o rozhlednu jičínští pilně pečují, dokazují i rozsáhlejší opravy o celkových nákladech 200 tisíc Kč(půlkou se podílel stát), které Milohlídka prodělala v roce 2000.
O pět let později byli jičínští osloveni dvěmi telekomunikačními firmami, které přišly se záměrem vystavět na Čeřovce vysílač pro digitální televizi. Město návrhy jednoznačně odmítlo s cílem zamezit znehodnocení tohoto místa. Radnici neobměkčily ani kompromisní návrhy na zvýšení současné rozhledny nebo na výstavbu úplně nové vyhlídkové věže vybavené zařízením pro přenos digitálního signálu.
V roce 2008 okolní porost tak znemožňoval výhled, že se jičínská radnice zabývala myšlenkou navýšení rozhledny o dalších 6 metrů. Tato varianta se však ukázala nemožnou, protože taková nástavba by značně stávající rozhlednu zatížila a způsobila by statické problémy. Městská komise pro životní prostředí a ekologii nepřistoupila ani na návrh jednoho z občanů, aby bylo v lesoparku na Čeřovce vytvořeno šest průseků, které by výhled z Milohlídky obklopené vysokými stromy umožnily.