Okolí a příroda Petrovice
V Petrovicích začíná a končí naučná stezka. Její trasa měří téměř 27 km. Během cesty Vás na všechny zajímavosti upozorní 20 informačních tabulí.
Petrovicko představuje soubor mimořádných hodnot, a to z hlediska krajinářského, historického, památkářského, geologického, botanického i zoologického. Geologické podloží zdejší oblasti tvoří středočeský žulový pluton, který vlivem erozní činnosti vody dal vzniknout četným izolovaným balvanům, vytvářejícím malebné krajinné dominanty. Na okrajích plutonu se dotykem s hloubkovými vyvřelinami vytvořil metamorfovaný sedlčansko-krásnohorský ostrov z rohovců, břidlic, slepenců a krystalických vápenců. Na četných místech jsou uchovány vzácné a chráněné rostliny. Najdeme zde hořeček brvitý, pelyněk metlovitý, vemeník dvoulistý, kokořík, jalovec obecný a jiné vzácné rostliny.
Na tomto území se dochovala v podstatě sídlištní struktura z období kolonizace hvozdu (12.-13. století) a celistvá rybniční soustava z 15.-16. století. Osobitý ráz krajiny je dán kulturní lesostepí, která vznikla mýcením původních porostů při zakládání zemědělských osad. Informační tabule jsou umístěny v těchto místech: Petrovice, Vrškámen, Obděnice, Obděnický rybník, Žemličkova Lhota, Husova kazatelna, Skoupý, Divišova jeskyně, Kozince, Křemenice, Rozcestí u Vitína, Les Spálený,
Jarnice, Týnčany, Radášův mlýn, Červený mlýn, Míkův mlýn, Rybníček, Kuní - Varta a Kuníček.