Okolí a příroda Turnov
Město Turnov je zasazeno do nádherné přírody Českého ráje. Skalní města, lesy, rozkvetlé louky, místa dalekých rozhledů i údolí potoků, to vše protkané turistickými stezkami, utváří z Turnova a okolí oblíbený cíl výletů. Území Českého ráje zahrnuje širokou škálu geologických fenoménů a představuje skutečnou geologickou učebnici. Proto bylo v říjnu 2005 zařazeno do seznamu sítě evropských geoparků.
Hranice CHKO dnes prochází od obce Kyselov podél silnice Turnov - Jičín až k obci Ktová a okolo Oseku přes údolí Plakánku a Branžež k Valečovu. Za ním se stáčí na sever až k dálnici Mnichovo Hradiště - Turnov, u níž se za rybníkem Žabakor obrací k východu a přes Příhrazy vede opět k obci Kyselov u Turnova.
Hlavním motivem pro vyhlášení chráněné krajinné oblasti Český ráj se stala mimořádná členitost zemského povrchu s charakteristickými pískovcovými skalními městy a krajinnými dominantami, jako je Kozákov, Trosky, Mužský, Vyskeř a další.
V okolí města Turnov se nachází řada přírodních památek a zajímavostí:
Hruboskalsko patří mezi nejznámější skalní města a je charakteristické impozantními věžemi dosahujícími výšky až 55 metrů a strmými kaňony.Po hřebenové cestě vede červeně značená Zlatá stezka Českého ráje s řadou vyhlídkových míst, jako je vyhlídka Na Kapelu, vyhlídka U Lvíčka, rozhledna Hlavatice. Pod Mariánskou vyhlídkou, která leží při žlutě značené turistické trase, se nachází symbolický hřbitov zahynulých horolezců.
Vlastní skalní město, nebo-li "Skalák", se nachází na severozápad od Zlaté stezky Českého ráje. Díky poměrně malé odolnosti pískovce a stálému působení řady vlivů nacházíme ve skalách nesmírné bohatství tvarů a forem. I proto je Hruboskalsko oblíbenou oblastí horolezců.
Oblast rozkládající se na jihozápad od Zlaté stezky se nazývá Údolíčka. Zde můžete navštívit krásnou ukázku lidové architektury Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy.