Historie obce Tišnov
Ačkoli archeologické nálezy prozrazují, že toto území bylo osídleno již ve starší době kamenné, první písemná zmínka pochází z roku 1233. Najdeme ji v zakládací listině Porta Coeli, kde královna Konstancie posílá řeholnice cisterciačky na Moravu do „Tusnovic". Majetkem kláštera v blízkém Předklášteří bylo město až do jeho zrušení roku 1782.
Hospodářský rozvoj městečka nejednou narušily válečné a přírodní katastrofy. V roce 1428 vypálili město i klášter husité, těžké bylo i období třicetileté války, či napoleonská tažení. Několikrát město zachvátily rozsáhlé požáry, například v roce 1688. Pro novou etapu hospodářského a společenského rozvoje měla velký význam zejména železnice, která město propojila v roce 1855 s Brnem a o dvacet let později s Havlíčkovým Brodem a Prahou. V roce 1895 byl Tišnov prohlášen za klimatické město, v roce 1899 bylo na úpatí lesa Klucanina postaveno léčebné sanatorium.
Během 1. republiky se v Tišnově rozvinul společenský a kulturní život. Působila zde řada spolků, z nichž byl aktivní především Sokol, organizoval koncerty, plesy, akademie, divadelní představení, opera, v nichž účinkovali kromě místních nadšenců i známí brněnští umělci. V létě 1934 zavítal do Tišnova soubor Osvobozeného divadla s J. Voskovcem, J. Werichem a J. Ježkem. Místní odbor Klubu českých turistů otevřel v roce 1934 za účasti herce Vlasty Buriana na vrcholu Klucaniny rozhlednu, která však byla za okupace odstraněna. V roce 2001 myšlenka na obnovu rozhledny znovu ožila, zrodil se projekt nové rozhledny nenápadně navazující na původní rozhlednu a 11. 10. 2003 byla nová rozhledna slavnostně otevřena. Nejstarší školní budova je z poloviny 80. let 19. století, šlo o chlapeckou měsťanku, dnes budova Telecomu. Rozvoj školství zajišťovaly nové budovy gymnázia, zřízeného v roce 1920, a živnostenské školy. V 70. a 80. letech byla postavena nová škola, sportovní hala, lyžařský vlek na Klínku, autoklub u koupaliště, síť mateřských škol a obchodů. K 1. 7. 1980 bylo k Tišnovu připojeno dalších 6 obcí.