Historie obce Příčovy
První písemná zmínka o Příčovech pochází ze 14. stol, z doby Karla IV., přesně z 29 března roku 1365. Jedná se o dva středověké dopisy, které byly napsány rukopisem, tehdejší formou psacího písma a byly už hodně poškozeny, třeba i plísní, když si je v minulém století kollegium doktorů teologie vypůjčilo z arcidiecézního pražského archivu a dalo převést do tiskacího písma. Bratři Petr, Jodok (tj. Jošt), Oldřich a Jan z Rožmberka tehdy darovali faráři od kostela v Dublovicích roční plat zapsaný na jejich majetku, totiž na pozemcích patřících k vesnicím Dublovice a Příčovy.
Do r. 1379 jsou vedeny Příčovy v rožmberském urbáři, někdy po tomto roce se dostaly do vlastnictví kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Této církevní instituci pak ves příslušela až do třicátých let 15. věku. 21.12.1436 od krále Zikmunda Lucemburského obec získal za 200 kop českých grošů Petr z Janovic na (Vysokém) Chlumci za věrné služby.
Po několika letech zdědil obec jeho syn Jetřich z Jetřichovic, kterému potvrdil zástavu král Jiří z Poděbrad, stalo se 9.2.1460. Dne 19.6.1487 je obec prodána za 300 zlatých uherských kapitule pražského kostela sv. Víta na Pražském hradě, obec se stala církevním zbožím po dobu více než dvě století.
Roku 1547 si do obnovených zem. desek vložil Bartoš z Jezvin svůj majetek a to dvě louky" podewsy pod Prziczowymi Luhy", které slovou v Žabnicích. V letech 1618 -1620 přešla obec do rukou paní Anny Černínové z Chudenic, Příčovy však nevydržely v majetku paní Anny příliš dlouho, jelikož její manžel Diviš Černín se aktivně účastnil stavovského povstání. Po jeho porážce skončil na popravišti Staroměstského náměstí. Jeho manželka, vlastně již vdova musela odevzdat církevní majetek původním vlastníkům včetně Příčových Luhů. Obec se opět vrátila pod kapitolu Sv.Víta. Příčovy byly později připojeny ke statku Hostěradice, k němuž patřily do konce 17.století.
Mezi další majitele, kteří se často měnili byli Ferdinand Ignác Schonpflugov z Gamsenbergu, Antonín Karel Schonplug, Jan František Bauller von Hogenburg, Marie Anna von Celle, Jan Vilém von Tempis, František Norbert Kfelíř ze Zakšova, Markus František von Joanelli, baron Antonín Fridrich Žlutický, Františka Peithnerová, Jakub Pistorius, Gothard Eckertov, František Antonín Steinský, František Josef Maxmilián, E. Verner. Posledním majitlm byl pan Antonín Hamerský, bývalý zahradník v Mitrovicích.