Historie obce Trnava
Místní jméno pro valašskou vesnici vzniklo přidáním přípony -ava k základu trn a znamenalo trnité místo nebo říčku tekoucí trním. V zakládací listině vizovického kláštera se hovoří o potoku Trnava, ves v té době ještě neexistovala. Vznikla pravděpodobně v první polovině 14. století.
Poprvé se v historických pramenech obec objevuje v roce 1368, kdy ji Aleš z Komarova prodal Jaruškovi z Vícemilic, v roce 1384 patřila Filipovi z Vícemilic. Později tuto obec vlastnil markrabě Jošt, který ji v roce 1397 postoupil Ješkovi ze Šternberka.
Za třicetileté války se v okolí Vizovic rozmohlo lupičství. Roku 1640 byl v Olomouci sťat a vpleten do kola trnavský loupežník Pavel Píšťalka. V roce 1866 obec postihla epidemií cholery a hodně původního obyvatelstva nemoci podlehlo. Až do roku 1906 byla obec součástí farnosti Slušovic.
Škola v Trnavě existuje od počátku 19. století. Původní škola byla jednotřídní. Roku 1895 byla rozšířena na trojtřídní. Od roku 1956 a i v současnosti má nově rekonstruovaná škola devět tříd. Školní knihovnu založil učitel Kratochvíl v roce 1886.
V polovině 19. století nebyly v obci velké živnosti. Existoval zde jeden mlýn s hornospádovým pohonem. V roce 1930 už byly registrovány 73 živnosti.
V obecní pečeti z roku 1728 je jelen na pahorku, od roku 1991 má obec nově zpracovaný znak, na kterém je zlatý jelen stojící na stříbrném meči.
Nejznámější samoty obce jsou Dolina, Dvořisko, Paprádná, Skalky, Bařiny, Janůvky, U Komárů, Miluchov, Luhy, Žára a další.